Blog
Złożenie sprawozdania finansowego w terminie to obowiązek każdej jednostki objętej przepisami ustawy o rachunkowości. Dotyczy to nie tylko samego sprawozdania finansowego, ale również innych dokumentów, takich jak sprawozdanie z działalności, raport z badania oraz uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdania i podziału wyniku netto. Wszystkie te dokumenty muszą trafić do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) w ciągu 15 dni od zatwierdzenia rocznego sprawozdania finansowego. Co zrobić w przypadku opóźnienia?
Od 1 października 2018 roku sporządzanie sprawozdań finansowych wyłącznie w formie elektronicznej stało się obowiązkiem wszystkich podmiotów zobowiązanych do prowadzenia ksiąg rachunkowych. Elektroniczne sprawozdania finansowe, znane jako e-sprawozdania, są nie tylko wymogiem prawnym, ale również nowoczesnym narzędziem, które usprawnia cały proces raportowania finansowego. Poniżej przybliżamy zasady tworzenia e-sprawozdań oraz omawiamy najważniejsze aspekty związane z ich składaniem.
Sejm przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom rozliczanie się za pomocą metody kasowej. Kasowy PIT będzie dostępny już od stycznia 2025 r. Aby z niego skorzystać, należy złożyć odpowiedni wniosek.
W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów z 9 października 2024 r. w sprawie wzorów pełnomocnictwa szczególnego i pełnomocnictwa do doręczeń oraz wzorów zawiadomienia o zmianie, odwołaniu lub wypowiedzeniu tych pełnomocnictw. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 01/01
Rząd szykuje rewolucję w zwolnieniach lekarskich – od możliwości pracy na L4 u drugiego pracodawcy, po asystentów medycznych wspierających pracę lekarzy orzeczników. Co dokładnie warto na ten temat wiedzieć?
Jeśli Twój wniosek o wakacje składkowe został rozpatrzony pozytywnie, musisz pamiętać o prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu do ZUS deklaracji rozliczeniowych za miesiąc, w którym korzystasz ze zwolnienia. Tu jednak pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Jak wykazać wakacje od ZUS w deklaracjach ZUS
Ministerstwo Finansów rozpoczęło finalne konsultacje dotyczące wdrożenia obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), uwzględniające specyfikę Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST) i koncepcję funkcjonowania załącznika do e-faktury.
W przypadku, kiedy pracownik jest niezdolny do pracy z powodu choroby na przełomie grudnia i stycznia, przysługuje mu wynagrodzenie chorobowe lub zasiłek chorobowy. Które ze świadczeń powinna dostać osoba na zwolnieniu lekarskim na przełomie roku kalendarzowego? Jest to zależne od kilku aspektów, takich jak ilość wykorzystanego limitu świadczeń chorobowych, wystąpienia przerwy w niezdolności do pracy wskutek choroby oraz wieku pracownika.