Blog
Unikalność mikrorachunku podatkowego, który służy do opłacania zobowiązań podatkowych, to nie tylko fakt, że jest to indywidualny, dedykowany numer rachunku przeznaczony wyłącznie dla konkretnego podatnika. Istotnym elementem przy realizacji przelewów na mikrorachunek jest również właściwe oznaczenie symboli płatności. Dowiedz się, jak prawidłowo opisać przelew na mikrorachunek podatkowy, aby został on poprawnie skwalifikowany?
Krajowy System e-Faktur, w skrócie KSeF, to nowość w polskim systemie podatkowym. Umożliwia wystawianie i udostępnianie faktur ustrukturyzowanych. Do końca czerwca 2024 roku dla podatników VAT oraz do końca 2024 roku dla podatników zwolnionych z VAT KSeF funkcjonuje w obrocie gospodarczym jako jedna z dopuszczalnych form dokumentowania transakcji w formie faktur ustrukturyzowanych, obok faktur papierowych i faktur elektronicznych. Sprawdźmy, jak wystawiać faktury w KSeF i jak importować faktury zakupu z KSeF do ewidencji księgowych!
Oprogramowanie do elektronicznego obiegu dokumentów powinno zapewniać stuprocentowe bezpieczeństwo danych, które są w nim przechowywane. Mowa nie tylko o ochronie przed zniszczeniem czy zagubieniem ważnych dokumentów, ale również o zabezpieczeniu konkretnych danych klientów przed dostępem osób trzecich czy atakami hakerów. Czy dane w elektronicznym obiegu dokumentów są bezpieczne?
Dokument o nazwie „Wiążąca Informacja Stawkowa” (WIS) jest to decyzja, która ma na celu prawidłowe opodatkowanie dostaw towarów, importu towarów, Wewnątrzwspólnotowe Nabycie Towarów (WNT) lub świadczenia usług związanych z podatkiem VAT. W poniższym artykule przybliżymy, czym jest WIS i jak z niego skorzystać.
Oprogramowanie w chmurze to rozwiązanie cieszące się coraz większą popularnością wśród polskich przedsiębiorstw. Znacząco ułatwia ono dostęp do wielu ważnych danych – a to może się okazać przydatne. podczas audytu księgowego. W jaki jeszcze sposób oprogramowania chmurowe mogą pomóc w audycie?
W toku prowadzonej działalności gospodarczej i dokonywanych transakcjach zdarzają się sytuacje, gdy polski podatnik nabywa usługi od zagranicznych kontrahentów. Jest to dość częsta praktyka, dzięki której podmiot może nabywać je po konkurencyjnych cenach. Niektóre z tych usług znajdują się w katalogu usług niematerialnych podlegającym podatkowi u źródła (WHT).
Po wielu miesiącach oczekiwania z dniem 1 lipca 2023 r. weszła w życie większość przepisów ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta wprowadza zmiany między innymi w ustawie o podatku od towarów i usług, która wprowadza tzw. Pakiet SLIM VAT 3. Przepisy te wprowadzają szereg zmian i ułatwień dla podatników w zakresie podatku od towarów i usług (VAT).
Mechanizm podzielonej płatności — split payment służyć ma zautomatyzowaniu, a co za tym idzie ułatwieniu odprowadzania podatku VAT. Od 2019 r. jest obowiązkową procedurą przy usługach i towarach, które mają charakter wrażliwy. Jego zadaniem jest ograniczenie luki w podatku VAT i przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. Dowiedz się, czym jest split payment, na czym polega i jakie są sankcje za jego niestosowanie?