fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

VAT w UE. Wyszukiwarka VIES

VAT w UE. Wyszukiwarka VIES

Zanim rozpoczniesz współpracę z firmą z innego kraju Unii Europejskiej, możesz w prosty sposób sprawdzić jej status podatkowy w wyszukiwarce. Mowa o systemie Komisji Europejskiej VIES, będącym skrótem od VAT Information and Exchange System. W jaki sposób zweryfikować numer VAT przyszłego kontrahenta i jak interpretować wyniki wyszukiwarki?

 

Wyszukiwarka VIES – co to takiego?

System informatyczny VIES to wyszukiwarka Komisji Europejskiej umożliwiająca łatwą i wygodną weryfikację statusu podatkowego przedsiębiorstw, z którymi chcemy współpracować. Dane na ich temat pozyskiwane są z krajowych baz danych VAT. VIES EU stanowi system wymiany informacji o podmiotach VAT, mówiący o aktywności numeru VAT konkretnej firmy. Narzędzie jest dostępne w aż 23 językach Unii Europejskiej.

Wyniki wyszukiwania w VIES

Wyniki wyszukiwania w systemie VIES wyświetlane są na dwa sposoby:

  • „informacja o VAT UE istnieje”, co oznacza, że numer jest aktywny;
  • „informacja o VAT UE nie istnieje”, co z kolei jest jednoznaczne z numerem nieaktywnym.

Co w sytuacji, gdy wyszukiwarka wygeneruje nieważny status? Oznacza to, że numer VAT, który chcesz zatwierdzić, nie jest zarejestrowany w odpowiedniej bazie danych danego kraju. Może wynikać to z kilku różnych powodów – m.in. nieistniejącego numeru VAT lub braku jego aktywacji na potrzeby transakcji wewnątrzunijnych. Może się to zdarzyć również w sytuacji, gdy rejestracja numeru nie została jeszcze zakończona. Takie zmiany nie zawsze są wyświetlane w krajowych bazach danych, a co za tym idzie – nie widnieją w systemie VIES. Jeśli natomiast system wygeneruje odpowiedź prawidłową, VIES wyświetli informację na temat VAT UE.

Jak zweryfikować firmę w VIES?

W celu sprawdzenia kontrahenta w systemie VIES należy podać państwo członkowie UE, z którego on pochodzi, a także jego numer VAT UE. Jeżeli w wyszukiwarce nie ma odpowiednich informacji, niezbędne może się okazać zwrócenie do krajowych organów administracyjnych. Jest to możliwe zarówno telefonicznie, jak i za pomocą faksu lub poczty elektronicznej. Niekiedy do dyspozycji przedsiębiorców są także specjalne systemy online, ułatwiające kontakt z konkretnymi organami. Wówczas możliwe jest uzyskanie informacji na temat tego, czy numer VAT danego przedsiębiorcy jest ważny. Możesz w ten sposób otrzymać również potwierdzenie, czy numer VAT jest powiązany z jakimś adresem oraz nazwą.

Niezweryfikowany istniejący numer – co robić?

Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których kontrahenci uważają, że są zarejestrowani do celów podatku VAT, lecz nie da się zweryfikować ich przy użyciu wyszukiwarki VIES. W takim przypadku możliwe jest zarządzanie weryfikacji podatnika w urzędzie skarbowym jego państwa. Być może klient będzie wówczas musiał zarejestrować się dodatkowo jako podatnik VAT na potrzeby transgranicznych transakcji na terenie Unii Europejskiej. W każdym z krajów UE ta procedura nieco się różni.

źródło: blog.symfonia.pl