Blog
Polityka cenowa – jak poinformować klientów o podwyżkach?
Przedsiębiorcy, są w pewnym momencie zmuszone podnieść ceny oferowanych usług. W takiej sytuacji ogromne znaczenie ma sam sposób przekazania informacji o podwyżce klientom. Sprawdź, co składa się na cennik i od czego zależą niektóre koszty i dlaczego w niektórych przypadkach ceny są wyższe, a w niektórych – niższe.
Zakres usług uwzględnionych w cennikach
Na cennik składają się różne usługi dopasowane do zróżnicowanych potrzeb przedsiębiorców. Najczęściej jest to:
- prowadzenie pełnej lub uproszczonej księgowości (KPiR) przedsiębiorstwa;
- obsługa kadrowo-płacowa – przygotowywanie umów o pracę, obliczanie składek na ubezpieczenia, sporządzanie list płac, rozliczenia z pracownikami itp.;
- sporządzanie deklaracji podatkowych (formularze PIT, CIT, VAT i inne wymagane dokumenty);
- przygotowanie sprawozdań finansowych, czyli dokumentów ukazujących roczną sytuację finansową firmy i finansowe wyniki jej działalności.
Wiele biur rachunkowych oferuje również pomoc w samej rejestracji działalności gospodarczej – zarówno fimy jednoosobowej, jak i spółek – oraz wyborze odpowiedniej formy opodatkowania.
Czynniki wpływające na ceny usług księgowych
Ceny usług księgowych ustalone przez dane biuro rachunkowe zależą od wielu różnych czynników. Mowa m.in. o:
- rodzaju działalności – niektóre firmy wymagają bardziej zaawansowanej księgowości, a to generuje znacznie więcej obowiązków księgowych i wiąże się z wyższymi kosztami;
- zakresie usług – pakiety z szerszym zakresem usług są droższe niż podstawowa księgowość. Jeżeli klient decyduje się na usługi dodatkowe – np. doradztwo podatkowe – koszty obsługi księgowej automatycznie wzrastają;
- liczbie generowanych przez firmę dokumentów – im jest ich więcej, tym wyższe są koszty współpracy z biurem rachunkowym;
- formie współpracy – tradycyjna obsługa księgowa może się okazać droższa niż księgowość w formie zdalnej (koszty dojazdów do biura, konieczność rezygnacji ze służbowych obowiązków na rzecz spotkania z księgowym).
Na ostateczną cenę świadczonych usług ma wpływ również sama renoma wybranego biura rachunkowego. Współpraca ze specjalistami z większym doświadczeniem i odpowiednimi licencjami może wiązać się z wyższymi kosztami. Te idą jednak wówczas w parze z wysoką jakością świadczonych usług, profesjonalizmem i jeszcze większym poziomem bezpieczeństwa.
Formy księgowości a cennik usług rachunkowych
Koszt współpracy z biurem rachunkowym zależy w znacznym stopniu także od formy prowadzonej księgowości. W przypadku Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów ceny usług księgowych biura są znacznie niższe niż przy prowadzeniu pełnej księgowości.
Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR)
W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw najczęściej stosowaną formę księgowości stanowi Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów (KPiR). Jej prowadzenie nie wymaga tak skomplikowanych procedur jak prowadzenie pełnych ksiąg – a to wpływa bezpośrednio na wysokość opłat za obsługę księgową. Miesięczny koszt wynosi w tym przypadku najczęściej kilkadziesiąt lub nieco ponad sto złotych.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych
Ryczałt to prosta forma opodatkowania działalności gospodarczej, a co za tym idzie – wiąże się ona ze stosunkowo niskimi kosztami usług księgowych. W tym przypadku księgowy zajmuje się właściwie tylko ewidencjonowaniem przychodów oraz obliczaniem podatku. Koszt takiej współpracy firmy z biurem rachunkowym jest nieco wyższy niż przy KPiR, lecz niższy niż przy pełnych księgach.
Księgi Handlowe
Księgi handlowe, czyli inaczej pełna księgowość, są znacznie bardziej skomplikowane niż KPiR czy ryczałt – działania księgowego wymagają zatem bardziej specjalistycznej wiedzy i umiejętności. Do prowadzenia pełnych ksiąg zobowiązane są spółki akcyjne, komandytowe, komandytowo-akcyjne i z ograniczoną odpowiedzialnością. Pełna księgowość wymaga ewidencjonowania wszystkich danych finansowych przedsiębiorstwa i prowadzenia:
- księgi głównej;
- ksiąg pomocniczych wraz z uzupełnianym na bieżąco zestawieniem obrotów sald i kont;
- dziennika;
- inwentarza składników pasywów oraz aktywów.
Ze względu na poziom skomplikowania prowadzenie księgowości pełnej jest znacznie droższe – cennik może uwzględniać kwoty od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy złotych miesięcznie. Ostateczna kwota zależy od skali działalności danego przedsiębiorstwa.
Rejestracja działalności gospodarczej
Biura rachunkowe oferują również pomoc w zakładaniu działalności gospodarczej – m.in. w samej rejestracji (np. w CEIDG), zgłoszeniu do ubezpieczenia czy do VAT, wyborze formy opodatkowania itp. Za taką usługę przyszły przedsiębiorca płaci dodatkowo.
Korekta deklaracji podatkowych
Cennik usług dodatkowych może uwzględniać także korektę deklaracji podatkowych – nieprawidłowo sporządzonych, niekompletnych lub w przypadku spóźnienia w dostarczeniu dokumentów. Skorzystanie z tej usługi również wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Wystawianie faktur w imieniu klienta
Art. 106d ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, że faktury może wystawiać w imieniu i na rzecz podatnika upoważniona przez niego osoba trzecia – a więc m.in. księgowy z zewnętrznego biura rachunkowego. To kolejna usługa dodatkowa, którą oferuje większość biur.
Rozliczanie transakcji VAT marża
Klienci biur rachunkowych mogą liczyć również na rozliczenie transakcji w procedurze VAT marża. To bardzo korzystna forma opodatkowania na gruncie podatku VAT, z której z chęcią korzysta wielu przedsiębiorców. Zlecając rozliczenie transakcji w taki sposób, trzeba jednak liczyć się z wyższym kosztem obsługi księgowej.
źródło: symfonia.pl