fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Obowiązkowy KSeF w Polsce – szansa czy zagrożenie dla polskich przedsiębiorców?

Obowiązkowy KSeF w Polsce – szansa czy zagrożenie dla polskich przedsiębiorców?

Od 1 lipca 2024 roku Krajowy System e-Faktur stanie się obligatoryjny dla polskich przedsiębiorców. Z pewnością w znaczący sposób wpłynie na działalność firm, jak również na ich klientów. Obowiązek wystawiania faktur elektronicznych zapisywanych w formacie xml i utworzonych według ściśle określonego schematu to rewolucja dla firm. Dlatego już teraz warto zastanowić się nad odpowiednimi narzędziami i wyznaczyć zespół w firmie, który będzie odpowiedzialny za sprawne wprowadzenie zmian.

 

Jakie zmiany czekają firmy? Obowiązkowy KSeF w Polsce.

Pojawia się sporo pytań i wątpliwości wokół tematu KSeF. 16 lutego br. odbyła się konferencja uzgodnieniowa podczas, której omówiono postulaty księgowych i przedsiębiorców, które pojawiły się po przedstawieniu projektu. Jak powiedział Bartosz Zbaraszczuk – Sekretarz Stanu, Szefa Krajowej Administracji Skarbowej:

Konieczność przesyłania faktur elektronicznych do centralnego rejestru, do którego będą mieć dostęp urzędnicy Ministerstwa Finansów, umożliwi kontrolę i weryfikację faktur. Pozwoli to na uszczelnienie systemu podatkowego oraz zredukowania liczby nadużyć i oszustw podatkowych. Będzie to wymierna korzyść dla całego społeczeństwa.Zwiększy transparentność i kontrolę nad transakcjami oraz poczucie bezpieczeństwa wśród przedsiębiorców i klientów. Uproszczenie i przyspieszenie rozliczania faktur, w tym również zwrotu podatku VAT to zdecydowanie wartość dodana wprowadzenia KSeF. Dzięki fakturom elektronicznym informacje o sprzedaży i zakupie towarów i usług będą bardziej czytelne i łatwiejsze do weryfikacji.

Nowoczesne narzędzia dla przedsiębiorców

Jedną z najważniejszych zmian jakie dotknie przedsiębiorców, będzie konieczność wdrożenia nowoczesnych narzędzi służących do wystawiania e-faktur lub modyfikacji oprogramowania, które dotychczas wspierało obsługę procesów biznesowych. Dlatego konieczne jest przeanalizowanie możliwości, jakie oferują dostawcy rozwiązań IT. Warto postawić na solidnego i sprawdzonego partnera. Od profesjonalnej firmy można również uzyskać dodatkowe wsparcie np. w postaci szkoleń, webinarów etc.

Wprowadzenie KSeF może sprawiać trudności przedsiębiorstwom. Jednak w ostatecznym rozrachunku wpłynie korzystnie na ich efektywność, jak również zmniejszy ryzyko błędów, tak, aby Twoja firma przeszła bezproblemowo i „bezboleśnie” etap wdrożenia.

 

źródło: blog.auratech.pl