fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Podstawa opodatkowania – czym jest i jak ją obliczyć?

Podstawa opodatkowania – czym jest i jak ją obliczyć?

Podstawa opodatkowania to nic innego jak kwota, od której wyliczana jest wysokość podatku. Jest ona niezwykle istotna przy okazji dokonywania rozliczeń z urzędem skarbowym. Co warto o niej wiedzieć i jak ją poprawnie wyliczać? O tym w niniejszym artykule.

 

Podstawa opodatkowania – definicje

To, czym jest podstawa opodatkowania, zostało określone w przepisach prawa podatkowego, przy czym definicje tego pojęcia są od siebie nieco odmienne, jeśli weźmie się pod uwagę konkretne rodzaje podatków. Najczęściej w odniesieniu do podstawy opodatkowania stosuje się przepisy zawarte w ustawie z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawie z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawie z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług.

Podstawa opodatkowania w podatku dochodowym

Podstawę opodatkowania w przypadku podatku dochodowego oblicza się pomniejszając dochód o zgodne z prawem odliczenia i pomniejszenia. Innymi słowy – jest to suma środków pozostających do dyspozycji podatnika po odliczeniu wszystkich kosztów związanych z uzyskaniem przychodu. Zasadę tę stosuje się zarówno w przypadku podatku od osób fizycznych, jak i podatku od osób prawnych.

Koszty uzyskania przychodu mają zatem decydujący wpływ na ostateczna wysokość wynagrodzenia przedsiębiorcy. Warto wiedzieć, że wydatki związane z prowadzeniem działalności są zaliczane do kosztów księgowych i choć pomniejszają dochód, to równocześnie powodują też obniżenie kwoty podatku dochodowego. Podobnie jest w przypadku ulg i odliczeń, przy czym ulgi dotyczyć mogą jedynie podstawy opodatkowania lub kwoty podatku.

Podstawa opodatkowania w podatku VAT

Najprościej jest powiedzieć, że podstawą opodatkowania podatkiem VAT jest obrót, czyli kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o wartość podatku VAT, a zatem wartość netto towaru bądź usługi. Zgodnie z ustawą podstawa opodatkowania obejmuje podatki, cła, opłaty i inne należności o pokrewnym charakterze pomniejszone o wartość podatku oraz koszty dodatkowe, takie jak choćby prowizje, koszty pakowania i transportu czy ubezpieczenie.

Jak wyliczyć podstawę opodatkowania w odniesieniu do podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC)?

Niektóre transakcje w obrocie gospodarczym objęte są koniecznością odprowadzenia podatku od czynności cywilnoprawnych, czyli PCC. Definiuje je Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych i są to m.in. Umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki pieniędzy bądź rzeczy oznaczonych tylko zgodnie z ich gatunkiem, umowy darowizny, umowy dożywocia oraz umowy o dział spadku i umowy o zniesienie współwłasności.

Trzeba zaznaczyć, że w przypadku zmiany umów ujętych w powyższej ustawie wpływają na podwyższenie opodatkowania PCC, to one także objęte są tymże podatkiem.

Podatek akcyzowy a podstawa opodatkowania

Podstawę opodatkowania w odniesieniu do podatku akcyzowego stanowi rodzaj towaru objętego akcyzą. Jeśli są to wyroby energetyczne, to podstawą opodatkowania są w ich przypadku litry, kilogramy albo wartość energetyczna. Podstawę opodatkowania w przypadku sprzedaży energii elektrycznej jest jej ilość wyliczana w megawatogodzinach. W odniesieniu do towarów tytoniowych będzie to z kolei ilość sztuk wyrobów lub kilogramów, a w przypadku napojów alkoholowych – ilość litrów. Podstawa opodatkowania sprzedaży samochodów osobowych jest wyliczana na podstawie kwoty należnej z tytułu ich sprzedaży na obszarze kraju, kwoty jaką musi uiścić podatnik z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu albo – w przypadku importu – wartość celna pojazdu.

źródło: blog.symfonia.pl