Blog
Jak rozliczyć VAT od wydatków na organizację świątecznej imprezy?
Grudzień to miesiąc, w którym firmy organizują świąteczne imprezy dla swoich pracowników. Takie spotkania są okazją do świętowania, podsumowania roku i przede wszystkim – integracji zespołu. W artykule pt. „Wigilia firmowa w kosztach firmy?” poruszyliśmy kwestię czy taki wydatek może być kosztem podatkowym.
Kiedy można odliczyć VAT od towarów i usług w kontekście świątecznych imprez?
Podatnik organizujący imprezy okolicznościowe dla pracowników – w tym imprezy świąteczne, jak np. firmowa wigilia – może odliczyć podatek VAT od nabywanych towarów oraz usług pod warunkiem, że istnieje pośredni lub bezpośredni związek z prowadzoną przez niego działalnością opodatkowaną. Zwykle świąteczna impreza dla pracowników ma charakter integracyjny, poprawia atmosferę w pracy i motywuje pracowników – przy takim podejściu spotkanie świąteczne służy czynnościom opodatkowanym.
Czy można odliczyć VAT od towarów i usług jeśli firmowa wigilia odbędzie się w restauracji?
Jeśli podatnik zorganizuje firmową wigilię czy inną świąteczną imprezę w restauracji, wówczas musi mieć na uwadze, że zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy o VAT, wyłączone z odliczenia podatku będą usługi gastronomiczne i noclegowe – niezależnie od celu ich ponoszenia.
UWAGA! Odliczeniu będą podlegały jednakże wydatki poniesione na gastronomię i noclegi, jeśli będą stanowiły element kompleksowej usługi przy organizacji świątecznej imprezy, takiej jak np. firmowa wigilia.
Czy można odliczyć VAT od alkoholu kupionego na firmową imprezę świąteczną?
Zdaniem organów podatkowych nie jest możliwe odliczenie VAT od wydatków na zakup alkoholu, ponieważ nie są to koszty związane z działalnością opodatkowaną podatnika – nie służą celom motywacyjnym, a celom osobistym uczestników imprezy.
Czy koszty poniesione na członków rodziny uczestnika firmowej wigilii podlegają odliczeniu VAT?
Jeśli w świątecznej imprezie biorą udział członkowie rodzin pracowników, to według organów podatkowych wydatki związane z organizacją takiej imprezy w części dotyczącej członków rodziny nie podlegają odliczeniu VAT. W ocenie fiskusa wydatki te nie wykazują związku z działalnością gospodarczą.
Czy udział pracownika i jego rodziny w imprezie świątecznej wiąże się z obowiązkiem wykazania VAT należnego od nieodpłatnych świadczeń?
Co do zasady opodatkowaniu VAT podlega nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenia do celów innych, niż działalność gospodarcza podatnika. Jednak z uwagi na to, że świąteczna impreza – o charakterze integracyjnym – w której uczestniczą pracownicy, ma związek z prowadzoną działalnością podatnika, nie wystąpi obowiązek wykazania VAT należnego. Podobne podejście należy przyjąć w przypadku rodziny pracownika – skoro podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od wydatków związanych z udziałem członków rodzin, to nie wykazuje VAT-u należnego.
źródło: mddp-outsourcing.pl