Wdrożenie ERP jest drogie – prawda czy mit?

Wdrożenie ERP jest drogie – prawda czy mit?

Często słyszy się, że wdrożenie systemu ERP nie jest łatwe, że jest drogie (a nawet bardzo drogie), że z reguły się nie udaje, a potencjalne i liczne korzyści pokazywane podczas prezentacji giną w zalewie codziennych problemów po uruchomieniu. Czy to prawda? A jeśli tak – czy można tego uniknąć?

 

W swoim życiu zawodowym pracowałem na kilku, a poznałem kilkanaście różnych systemów ERP. Od ponad dwudziestu lat pomagam firmom w wyborze i wdrożeniu optymalnego dla firmy rozwiązania: Systemu Symfonia, jednego z najbardziej rozpoznawalnych systemów ERP w Polsce. Nowoczesne firmy, także te małe i średnie, potrzebują systemu ERP i zdecydowanie opowiadam się za jego wykorzystaniem.

Wdrożenie systemu ERP to prawda czy mit?

Wiele zależy od tego, jak przygotujesz swoją firmę do całego procesu wdrożenia. Głosy mówiące o tym, że wdrożenie systemu może być kosztowne często pochodzą od firm, które nie były optymalnie przygotowane. Odpowiedź jest więc prosta – wdrożenie ERP nie jest kosztowne, pod warunkiem, że przygotujesz odpowiednie swoją organizację i pracowników do tego procesu. Oto kilka kroków na początek.

Po pierwsze: określ potrzeby

Pierwszy krok polega na dogłębnym poznaniu, ocenie i udokumentowaniu wyzwań biznesowych, obciążenia pracą, potrzeb firmy w każdym jej aspekcie, w tym wymagań dotyczących raportowania, czy to na potrzeby własne, wewnętrzne, czy też na zewnątrz.

Po drugie: wytypuj kluczowe procesy

Wdrożenie ERP ma przede wszystkim na celu ułatwienie realizacji codziennych zadań – poprzez uproszczenie lub automatyzację, poprawę spójności komunikacji w firmie i zwiększenie produktywności. Jest to więc idealny moment na ponowne przemyślenie wewnętrznych procesów biznesowych i zwiększenie ich wydajności. Dlatego gdy przychodzi czas, by wybrać rozwiązanie ERP lub nawet tylko pomyśleć o zmianie oprogramowania, zawsze dobrze jest na nowo dowiedzieć się „co się dzieje w firmie”: czy i które procesy mamy zinwentaryzowane, które z nich są już w pełni zautomatyzowane, czy to automatyzacja cyfrowa, które z procesów i czynności w nich są najbardziej pracochłonne, które można by uprościć, zmienić.

Po skompletowaniu informacji i dokumentacji poświęć trochę czasu na jej usystematyzowanie i ustalenie priorytetów oraz organizację wniosków.

Każdy profesjonalny dostawca w procesie sprzedaży systemu ERP zapyta Cię o nie podczas przeprowadzanej szczegółowej diagnozy potrzeb Twojej firmy; przygotowany przez Ciebie materiał będzie dla was nieocenioną pomocą w tym dialogu.

Po trzecie: rozmawiaj

Gdy już poznałeś (na nowo) swoją firmę, procesy i potrzeby biznesowe jakie stawiasz przed systemem ERP, czas na poszukiwania i wybory. Tajemnicą poliszynela jest, że najczęściej wybieramy system z tzw. polecenia – księgowej, dyrektora czy kolegi. Dlaczego? Bo ktoś – w pewnym sensie za nas – dokonał już wyboru. Więc jeśli jest zadowolony, to po co drążyć?

Zapytaj więc swoich znajomych, na jakich systemach pracowali, które i dlaczego polecają. Zadzwoń do kolegi z tej samej branży albo zaufanego doradcy, by omówić ich doświadczenia i polecenia. Ich szczere opinie będą dla Ciebie bezcenne. Jeśli nie zrobiłeś tego w poprzednim kroku, pozwól również swoim pracownikom i współpracownikom wypowiedzieć się na ten temat, ponieważ mogą rzucić zupełnie nowe światło na specyfikę, potrzeby, bolączki, oczekiwania.

Czy to strata czasu? Nigdy, ponieważ Twój zespół jest niezbędny dla Twojego sukcesu, a brak informacji z Twojej strony może doprowadzić Cię do pewnych trudności podczas wdrożenia, a nawet do porażki. Ponadto pracownicy, którzy nie mogą znaleźć sposobu, aby pomóc, mogą okazać opór wobec produktu. Dlatego lepiej poświęcić trochę czasu na tym etapie, niż gasić pożary później.

Gdy masz już listę potencjalnych dostawców, czy to z polecenia, czy to po prostu wybranych, umów się z każdym z nich na krótkie (zdalne) spotkanie, a przynajmniej na rozmowę. Podkreślam – spotkanie, rozmowę, a nie prezentację.

Dlaczego? Ponieważ na tym etapie dostawca jeszcze nie może Ci wiele zaprezentować poza standardowymi funkcjonalnościami standardowych modułów. A przecież wszystkie systemy ERP potrafią księgować, wysyłać JPK, wystawiać faktury, kontrolować ruch magazynowy, sporządzać listy płac itd.

Szkoda na to czasu! Spotkaj się, porozmawiaj o swojej firmie, o biznesie, procesach, ograniczeniach, szansach, wizji rozwoju i w czym ma pomóc system ERP. To będzie też sprawdzian dla dostawców: jeśli któryś wejdzie z Tobą w dialog, będzie pytał, drążył, proponował – wygrałeś!

Systemy ERP są do siebie bardzo podobne, różnią się trochę ergonomią, wydajnością, wyglądem. Ale sukces zapewnia skuteczne wdrożenie rozwiązania, które w maksymalnym stopniu pokryje przedstawione zapotrzebowanie. Dlatego tak ważnym elementem w procesie wdrożenia ERP są ludzie.

źródło: sage.com