Blog
Rozwiązanie lub wygaśnięcie umowy o pracę a PPK
Bez względu na to w jaki sposób dochodzi do zakończenia stosunku prawnego wiążącego uczestnika z pracodawcą prowadzącym PPK, to jest czy jest to rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem czy bez wypowiedzenia, a także z upływem terminu na jaki umowa została zawarta, to wywołuje to takie same skutki dla uczestnika PPK i zgromadzonych przez niego środków w ramach PPK. Natomiast inaczej wygląda sytuacja w przypadku śmierci uczestnika PPK.
Konsekwencje dla środków zgromadzonych w PPK
W przypadku zakończenia stosunku prawnego będącego podstawą do aktywnego uczestnictwa danej osoby w PPK (to jest dokonywania nowych wpłat do PPK) brak jest możliwości dokonywania nowych wpłat do PPK, ale środki już zgromadzone są dalej pomnażane na dotychczasowych zasadach. Uczestnik może też składać odpowiednie dyspozycje związane z jego uczestnictwem w PPK np. deklarację w zakresie zmiany funduszu, wskazanie nowych osób uprawnionych czy też zlecenie wypłaty transferowej do innego pracodawcy, u którego rachunek PPK posiada pracownik będący uczestnikiem PPK.
Możliwość dysponowania środkami przez uczestnika PPK
Decyzję o tym co stanie się ze środkami zgromadzonymi w ramach PPK podejmuje zawsze uczestnik PPK. W dużej części przypadków będzie to pozostawienie ich do osiągnięcia przez uczestnika uprawnień do nieopodatkowanej jednorazowej wypłaty 25% zgromadzonych środków w wieku lat 60, a pozostałych 75% w co najmniej 120 miesięcznych ratach. Natomiast przed osiągnięciem wieku lat 60 uczestnik PPK będzie mógł dokonać nieopodatkowanej wypłaty transferowej na swój inny rachunek PPK lub dokonać opodatkowanego zwrotu. Jeśli zajdą odpowiednie ustawowo wskazane przesłanki to uczestnik będzie mógł dokonać wypłaty do 25% środków w razie poważanego zachorowania lub do 100% na pokrycie wkładu własnego do kredytu na zakup nieruchomości mieszkaniowej.
Zakończenie stosunku pracy a PPK
W przypadku zakończenia stosunku pracy, co do zasady, brak jest po stronie pracodawcy jakichś szczególnych obowiązków. Środki zgromadzone przez uczestnika w PPK pozostają w nim na dotychczasowych zasadach i są pomnażane przez instytucję finansową do czasu ich wypłaty, wypłaty transferowej, zwrotu. Uczestnik może wycofać w każdej chwili środki z PPK posługując się jedną z powyższych możliwości. Wycofanie środków nie może wiązać się z żadnymi obciążeniami poza tymi wynikającym z przepisów ustawy o PPK. Pracodawcy, którzy nie są zwolennikami obsługi administracyjnej byłych pracowników powinni rozważyć wprowadzenie mechanizmów informacyjnych zachęcających takie osoby do dokonywania wypłat transferowych do PPK prowadzonych przez ich nowych pracodawców.
Śmierć uczestnika PPK
W przypadku śmierci uczestnika PPK w pierwszej kolejności połowa jego środków jest przekazywana do jego małżonka lub małżonki na rachunek PPK, IKE lub PPE. Powinno to nastąpić w terminie do 3 miesięcy od przedstawienia odpowiednich dokumentów. Alternatywnie możliwe jest otrzymanie tych środków przez byłego małżonka w formie pieniężnej. Pozostałe środki zgromadzone przez zmarłego uczestnika są przekazywane do osoby uprawnionej wskazanej wcześniej przez zmarłego uczestnika PPK albo trafiają do spadku i są dziedziczone na zasadach ogólnych (art. 85 i 86 ustawy o PPK).
źródło: sage.com