Blog
Praca zdalna w Kodeksie Pracy
Dnia 1.12.2022 roku Sejm przyjął nowelizację Kodeksu Pracy, która uwzględnia możliwość wykonywania pracy zdalnej. Przepisy o pracy zdalnej wejdą w życie po upływie dwóch miesięcy od dnia ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc prawdopodobnie już w lutym 2023 r.
Praca zdalna – regulamin
Nowelizacja Kodeksu Pracy nakłada nowe obowiązki dla pracodawców. Jednym z najtrudniejszych będzie przygotowanie i wdrożenie regulaminu pracy zdalnej.
Zgodnie z wytycznymi zasady wykonywania pracy zdalnej mają być określone w:
- porozumieniu zawieranym między pracodawcą i zakładową organizacją związkową;
- regulaminie – jeżeli w terminie 30 dni nie dojdzie do zawarcia porozumienia z zakładową organizacją związkową lub w przypadku, gdy u pracodawcy nie działa żadna zakładowa organizacja związkowa (konsultacje z przedstawicielami pracowników).
Regulamin powinien zawierać informację o pracownikach, którzy mogą wykonywać pracę zdalną, zasady kontroli wykonywania pracy przez pracownika oraz w zakresie bhp i procedur bezpieczeństwa informacji i ochrony danych. Zasady pokrywania kosztów przez pracodawcę czy ustalania ekwiwalentu pieniężnego.
Praca zdalna – wniosek
Wykonywanie pracy zdalnej przez pracownika może nastąpić przy zawieraniu umowy o prace lub w trakcie zatrudnienia z inicjatywy pracodawcy.
Pracownik ma również możliwość samodzielnie złożyć wniosek (forma pisemna lub elektroniczna) z prośbą o wykonywanie pracy zdalnej. W niektórych przypadkach pracodawca będzie zobowiązany prawnie do tego, by rozpatrzyć go pozytywnie. Dotyczy to:
- kobiet w ciąży,
- rodziców:
- wychowujących dziecko do ukończenia przez nie czwartego roku życia;
- dziecka posiadającego zaświadczenie o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu, albo nieuleczalnej chorobie zagrażającej życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu;
- dziecka posiadającego orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o umiarkowanym, lub znacznym stopniu niepełnosprawności;
- dziecka posiadającego opinię o potrzebie wczesnego wspomagania jego rozwoju, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub o potrzebie zajęć rewalidacyjno-wychowawczych;
- sprawujących opiekę nad innym członkiem rodziny lub osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym posiadających orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Pracodawca może nie wyrazić zgody na pracę zdalną ww. pracowników, jeżeli rodzaj pracy ją uniemożliwia.
Praca zdalna – pokrycie kosztów i inne obowiązki pracodawcy
Pracodawca będzie zobowiązany do tego, aby:
- Pokryć koszty związane z pracą zdalną (np. koszt eksploatacji narzędzi pracy czy też koszty energii związane z pracą zdalną pracownika). Będą one wyłączone z opodatkowania.
- Zapewnić materiały i narzędzia pracy niezbędne do wykonywania pracy zdalnej.
- Zapewnić instalacje, serwis, konserwacje narzędzi pracy, szkoleń i pomocy technicznej, jeśli będą niezbędne do wykonywania pracy zdalnej.
Praca zdalna – okazjonalna
Wprowadzono pojęcie pracy zdalnej okazjonalnej, która może być przydatna, jeśli pracownicy wykonują prace zdalna jedynie w niewielkim wymiarze.
Ta forma nie wymaga wówczas wprowadzania regulaminu pracy zdalnej i wykonywana jest na wniosek (pisemny lub elektroniczny) pracownika.
Praca zdalna okazjonalna może być wprowadzona w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.
źródło: mddp-outsourcing.pl