Blog
PIT kasowy – nowa metoda rozliczeń podatkowych
Prawo podatkowe jest dla wielu osób skomplikowane nie tylko ze względu na stosowaną w nim terminologię, ale również ze względu na to, że regularnie zachodzą w nim zmiany. Nie inaczej będzie w zbliżającym się roku, a informacje o nowej metodzie rozliczeń podatkowych wciąż skutkują niemałą dezorientacją. Tymczasem sporo osób już teraz powinno zainteresować się nadchodzącymi zmianami. Kogo dotyczą, jakie kryteria trzeba spełniać w tym wypadku i co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Czym jest PIT kasowy?
Kasowy PIT to nowa metoda rozliczeń podatkowych, której głównym zadaniem jest zmiana zasad momentu powstania przychodu u osób fizycznych, które regularnie rozliczają swój PIT. Stanowi więc spore ułatwienie dla osób, które nie otrzymują zapłaty od wierzycieli, ponieważ przedsiębiorca płaci podatek dochodowy dopiero wtedy, kiedy rzeczywiście otrzyma zapłatę za sprzedany towar lub wykonaną usługę.
Zasady działania kasowego PIT
Na chwilę obecną w prowadzonej działalności za przychód uważane są należne kwoty, nawet jeśli w rzeczywistości nie zostały one jeszcze otrzymane. W rezultacie przychód do opodatkowania powstaje dokładnie w tym momencie, w którym wystawiona zostaje faktura, dostarczony towar czy też wykonana zostanie konkretne usługa. Jest to niezależne od tego, czy kontrahent dokonał już zapłaty, czy jeszcze nie. Kasowy PIT doprowadzi zaś do tego, że zobowiązanie podatkowe będzie mogło być opłacone dopiero po otrzymaniu zapłaty za wystawione faktury, a nie w momencie ich wystawienia.
Różnica między metodą kasową a memoriałową
Metody kasowa i memoriałowa pozwalają na rozliczanie kosztów przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, ale każda z nich rządzi się innymi prawami. Podatnik samodzielnie może podjąć decyzję o metodzie i nie musi zgłaszać zmiany do Urzędu Skarbowego, ale bardzo istotne jest to, że ewentualnej zmiany można dokonać dopiero od kolejnego roku podatkowego. Oznacza to, że na jeden rok podatkowy można wybrać tylko jeden sposób rozliczenia. Jakie są różnice między tymi dwiema opcjami? Metoda memoriałowa skupia się na wyodrębnieniu kosztów odnoszących się do jednego roku podatkowego i wymaga od podatnika dokonania podziału kosztów na:
- pośrednio związane z przychodem,
- bezpośrednio związane z przychodem.
Koszty bezpośrednio związane z przychodami to na przykład towary handlowe na sprzedaż czy też konieczne do wytworzenia produktów materiały i trzeba je ująć w roku, w którym zostały uzyskane przychody związane właśnie z tymi kosztami. Koszty pośrednie nie są przypisywane do konkretnego przychodu, ale są konieczne do prowadzenia działalności. Należą do nich na przykład opłaty bankowe czy usługi telekomunikacyjne, a podatnik ujmuje je w dacie poniesienia wydatku. W metodzie kasowej koszty nie są dzielone na pośrednie i bezpośrednie, a sprowadza się ona do księgowania wydatków i wpływów dopiero w terminie ich realnej zapłaty. Przepływy pieniężne zostają w tym wypadku ujęte w sprawozdaniu finansowym dopiero w momencie ich zaistnienia i dotyczy to nawet minionego okresu.
Kto może skorzystać z kasowego PIT?
Kasowy PIT to wygodne i długo wyczekiwane rozwiązanie podatkowe, które można odbierać jako wyjście naprzeciw potrzebom wielu przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że nie każdy może z niego korzystać. Jakie warunki należy spełnić?
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą
Od 1 stycznia 2025 roku PIT metoda kasowa będzie dostępna dla przedsiębiorców, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą. Koniecznością jest złożenie właściwemu naczelnikowi Urzędu Skarbowego pisemnego oświadczenia o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów, a oświadczenie to trzeba złożyć do 20 lutego roku podatkowego. Samodzielne prowadzenie działalności nie oznacza w tym wypadku, że podatnik nie ma prawa zatrudniać pracowników, natomiast metoda kasowa w podatku dochodowym nie obejmuje osób prowadzących spółkę cywilną lub spółkę jawną. Metoda kasowa a podatek dochodowy – jak zgodnie z nową ustawą będzie prezentowała się ta kwestia? Kasowy PIT będzie opcją dostępną dla osób, które rozliczają podatek dochodowy:
- podatkiem liniowym,
- IP BOX,
- według skali podatkowej,
- ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Limit przychodów 1 mln zł
Kolejnym koniecznym do spełnienia warunkiem jest wysokość przychodów. Jeśli przedsiębiorca chce zdecydować się na kasową metodę, to przychody z samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie mogą przekraczać kwoty o wysokości 1 miliona złotych. W przypadku przedsiębiorstw w spadku w przychodach pod uwagę bierze się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej wcześniej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę.
Jakie transakcje obejmuje kasowy PIT?
Restrykcyjne zasady dotyczące kasowego PIT precyzyjnie określają charakter transakcji, do których może on być stosowany. Każda z transakcji musi być udokumentowana fakturą, a metoda ta nie dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia środków trwałych oraz wartości prawnych i niematerialnych, które zostały ujęte w ewidencji. Jakie transakcje mają rację bytu w tym wypadku?
Transakcje B2B
B2B to skrót od angielskiej frazy „business to business” i jest modelem biznesowym, w którym relacja biznesowa zachodzi pomiędzy przynajmniej dwoma przedsiębiorstwami. Dotyczy to istniejących już lub nowopowstałych przedsiębiorstw, a w tym jednoosobowej działalności gospodarczej. Model ten ma szereg zalet i kojarzony jest słusznie z osobami działającymi niezależnie na rynku. Przychody i koszty podatkowe można więc wykazywać metodą kasową wyłącznie w takich sytuacjach, gdy stroną jest inny przedsiębiorca.
Zaliczki, przedpłaty i raty
W przypadku opisywanej metody rozliczeń podatkowych przychodem jest również uregulowanie należności na poczet przyszłych dostaw oraz usług, które mają być wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. W praktyce oznacza to, że przychodem w tym wypadku jest również wpłacona zaliczka, przedpłata czy rata.
Płatności częściowe
Na podobnej zasadzie jak w przypadku zaliczek, przedpłat i rat przychód powstaje również w dacie uregulowania należności, nawet jeśli jest to tylko częściowa płatność. Warto jednak pamiętać o tym, że w każdym z tych przypadków przychód nie może powstać później niż w ciągu dwóch lat od daty wystawienia faktury, ponieważ wówczas podatnik jest zobowiązany do rozpoznania przychodu z działalności gospodarczej, nawet jeśli kontrahent wciąż nie dokonał zapłaty wynikającej z wystawionej wcześniej faktury.
Jakie dokumenty są wymagane przy kasowym PIT?
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na nową metodę rozliczeń podatkowych, obowiązkowo muszą posiadać zestaw wymaganych ustawowo dokumentów. Należą do nich:
Oświadczenie o wyborze metody kasowej
Właściciel firmy, który ma zamiar skorzystać z metody kasowej, ma obowiązek zawiadomienia o tym odpowiedniego naczelnika Urzędu Skarbowego. Oświadczenie należy złożyć do 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku osoby rozpoczynającej prowadzenie działalności gospodarczej ostatecznym terminem jest dwudziesty dzień miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności. Wyjątkiem jest sytuacja, w której rozpoczęcie działalności nastąpiło w grudniu, a wówczas wymagane oświadczenie przedsiębiorca musi złożyć do końca roku podatkowego.
źródło: symfonia.pl