fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Koszt całkowity zatrudnienia pracownika - musisz to wiedzieć!

Koszt całkowity zatrudnienia pracownika - musisz to wiedzieć!

Przedsiębiorca w swojej firmie może zatrudnić pracowników w oparciu o różnorodne umowy, począwszy od umowy o pracę, a skończywszy na umowach cywilnoprawnych. W zależności od rozmaitych aspektów, koszt zatrudnienia pracownika także jest zmienny.

 

Przedsiębiorca w swojej firmie może zatrudnić pracowników w oparciu o różnorodne umowy, począwszy od umowy o pracę, a skończywszy na umowach cywilnoprawnych. W zależności od rozmaitych aspektów, koszt zatrudnienia pracownika także jest zmienny. W związku z tym przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, ile wynosi koszt całkowity zatrudnienia pracowników? W artykule zostaną omówione koszty zatrudnienia w oparciu o:

umowę o pracę,
umowę zlecenie oraz
umowę o dzieło.
Koszt całkowity zatrudnienia pracownika przy umowie o pracę 
W przypadku umów o pracę, kosztem uzyskania przychodu firmy są zarówno wynagrodzenie brutto, jak i składki ZUS obciążające pracodawcę.

Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2021 roku


Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku wzrośnie w stosunku do roku 2020 i będzie wynosić 2800 PLN brutto. Tym samym należy liczyć się z podwyższeniem kosztów zatrudnienia pracownika na umowę o pracę. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwo zatrudnia pracownika na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze godzin i jego wynagrodzenie brutto będzie wynosiło 2800 PLN (minimalne wynagrodzenie za pracę w 2021 roku), wówczas koszt całkowity zatrudnienia wynosi 3 373,44 PLN (2800 PLN + 573,44 PLN),

Koszt całkowity zatrudnienia pracownika w 2020 roku
Minimalne wynagrodzenie za pracę w roku 2020 wynosiło 2600 PLN brutto. W takiej sytuacji pracodawca musiał liczyć się z tym, że koszt całkowity zatrudnienia takiego pracownika kształtował się na poziomie 3 132,48 PLN (2600 PLN + 532,48 PLN).

Koszt całkowity zatrudnienia pracownika na umowę zlecenie


W przypadku umowy zlecenia sprawa odnośnie kosztu całkowitego zatrudnienia jest mniej skomplikowana, ale uzależniona od kilku czynników charakteryzujących zatrudnioną osobę. Jedna bez względu na to takim składkom podlega zleceniobiorca, trzeba pamiętać, że wynagrodzenie zleceniobiorcy nie może być niższe niż minimalna stawka godzinowa. W 2021 roku wynosi ona 18,30 zł brutto za godzinę.

Jaki jest koszt całkowity zatrudnienia pracownika na umowę o dzieło?


Przy umowach o dzieło nie ma żadnego problemu, gdyż w ich przypadku nie odprowadza się żadnych składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Reasumując - w tym wypadku, kosztem uzyskania przychodów przedsiębiorcy będzie jedynie wynagrodzenie brutto zatrudnionego.

Obowiązek ubezpieczenia z tytułu umowy o dzieło powstaje tylko w przypadku, gdy umowę zawiera się z własnym pracodawcą lub gdy umowa o dzieło jest wykonywana na rzecz własnego pracodawcy.

źródło: poradanikprzedsiebiorcy.pl