fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Jak napisać biznesplan?

Jak napisać biznesplan?

Niezależnie od tego, czy dopiero zakładasz firmę, czy planujesz ją rozwinąć, posiadanie biznesplanu może pomóc Ci wprowadzić ją na właściwe tory, choćby poprzez uzyskanie dofinasowania do swojego przedsięwzięcia. Jednak praktyka pokazuje, że bardzo wiele przedsiębiorstw nie ma biznesplanu.

 

Jak przygotować biznesplan?

Jest wiele powodów, dla których warto założyć firmę. Możesz mieć świetny pomysł na poszukiwany na rynku produkt lub usługę. Być może zawsze chciałeś prowadzić własną firmę. A może zostałeś zwolniony – np. z powodu wybuchu koronawirusa (COVID-19) – i jesteś gotowy, aby stać się przedsiębiorcą?

Jednak aby Twoja firma odniosła sukces, Twoja pasja, entuzjazm, ciężka praca i umiejętności powinny mieć podstawę w postaci faktycznych danych. Jest tak niezależnie od tego, czy to nowa firma, czy już istniejąca. Kluczowym elementem w tym momencie jest biznesplan.

Co to jest biznesplan?

Biznesplan to dokument, który określa między innymi cel Twojej firmy, jej działania i cele strategiczne. Stworzenie biznesplanu dla Twojej firmy pomoże Ci zdefiniować unikalną propozycję sprzedaży (USP) i zapewni przejrzysty obraz rynku, na którym chcesz działać, oraz konkurencji, z którą będziesz się mierzyć.

Pamiętaj jednak, że biznesplan nie powinien być statycznym dokumentem – należy go wraz z rozwojem firmy regularnie aktualizować, aby mieć pewność, że sprawy idą w dobrym kierunku. Jest to również świetny sposób na dzielenie się informacjami o firmie i testowanie scenariuszy przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian. Biznesplan jest doskonałym narzędziem, pomocnym, gdy szukasz dodatkowego finansowania – może pomóc we wnioskach o finansowanie: od pożyczki biznesowej po alternatywne formy finansowania i inwestycji.

Dlaczego tak wiele firm pomija planowanie biznesowe?

Czas. Jeśli dobrze przemyślałeś swój biznes, stworzenie biznesplanu nie powinno zająć dużo czasu. Postaraj się, aby dokument był krótki i prosty oraz wybierz format, który Ci odpowiada.

Niepewność. Prawdą jest, że nie możesz wiedzieć, co się stanie, dopóki nie założysz firmy, ale plan może pomóc Ci dostrzec potencjalne pułapki i zrozumieć finanse stojące za Twoim pomysłem.

Brak elastyczności. Niektórzy uważają, że planowanie biznesowe powstrzymuje rozwój firm, ale dobry biznesplan powinien być aktualny i dostosowywany podczas testów i uczenia się. Musi być częścią biznesu, a nie leżeć w szufladzie.

Najlepszy format dla biznesplanu

Wiele osób zakłada, że biznesplan będzie obszernym dokumentem zawierającym wiele faktów i liczb. Wcale nie musi tak być. Najważniejsze jest, aby wybrać format, który będzie odpowiedni dla Ciebie i Twojej firmy. Warto też, by ten dokument był łatwo dostępny dla Ciebie i Twoich pracowników w dowolnej chwili – powinien więc mieć nie tylko formę wydruku, ale też pliku.

Co powinien zawierać biznesplan?

Każdy plan może być inny, ale często zawiera kilka typowych informacji:

  1. Omówienie działalności. Co robi Twoja firma i co ją wyróżnia?
  2. Cele. Co firma chce osiągnąć?
  3. Klienci i rynek. Kogo Twoja firma będzie obsługiwać i jak dotrze do klientów? Jak duży jest rynek i kim są Twoi główni konkurenci?
  4. Produkty i ceny. Co będziesz sprzedawać i jak zostaną ustalone ceny? Jak wypada to na tle konkurencji?
  5. Pracownicy. Wielu inwestorów twierdzi, że inwestuje w ludzi tyle samo, co w biznes. Podziel się informacjami o rolach, doświadczeniach i pasjach swoich ludzi.
  6. Finanse. Podaj szczegółowe informacje na temat sprzedaży, kosztów, progów rentowności i źródła inwestycji. Dołącz informacje o prognozowanych zwrotach z inwestycji (jeśli poszukujesz inwestorów).

 

Jak korzystać z biznesplanu?

Wielu właścicieli firm poświęca czas na przygotowanie biznesplanu, a potem nigdy więcej do niego nie zagląda. Chociaż wyjaśnienie pomysłów i przetestowanie sposobu myślenia przed rozpoczęciem działalności jest cenne, jeszcze lepiej, gdy jest ono również osadzone w codziennej działalności. Planowanie biznesowe jest procesem ciągłym – od założenia dowolnej firmy do drugiego etapu rozwoju i wzrostu istniejącej sprzedaży oraz opracowywania nowych źródeł dochodów.

Oto kilka sposobów, jak biznesplan może Ci pomóc się rozwijać. Spójrz na prognozy sprzedaży, przepływów pieniężnych i wydatków i porównaj je z rzeczywistymi danymi. Takie spojrzenie pomaga określić, czy jesteś na dobrej drodze i czy trzeba coś zmienić. Co miesiąc wracaj do swoich celów, aby zobaczyć, jak postępujesz. Aktualizuj plan, aby zawierał właściwe dane na temat klientów i oferty.

Gdzie uzyskać pomoc dotyczącą biznesplanu?

Czasami potrzebujesz dodatkowych informacji, aby stworzyć swój plan. Porozmawiaj ze swoim księgowym. Nie tylko pomoże Ci w bieżącej obsłudze księgowej, ale może również udzielić porad dotyczących planowania. Porozmawiaj z przedstawicielem swojego banku. W wielu bankach znajdziesz eksperta ds. małych firm, który może doradzić w kwestiach związanych z kredytem czy wyborem innego sposobu finansowania.

Korzystaj z szablonów planowania biznesowego. Nasz darmowy, łatwy do pobrania i uzupełnienia szablon w formacie Word proces planowania biznesowego pomoże Ci w właściwym zaplanowaniu działalności.

źródło: sage.com