fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Dziewięć wskazówek dla małych firm jak przetrwać w 2021 roku

Dziewięć wskazówek dla małych firm jak przetrwać w 2021 roku

Sukces w biznesie to trudna sprawa, na którą wpływ ma wiele czynników. Nawet w „normalnym” roku mała firma musi stawiać czoła wielu zagrożeniom. Ale mijający rok, w którym pandemia koronawirusa miała tak negatywny wpływ na biznes, mógł być zabójczy dla wielu firm. Mamy nadzieję, że 2021 będzie rokiem odbudowy. Podpowiadamy, w jaki sposób podejść do strategii biznesowych w kolejnych dwunastu miesiącach.

  1. Oceniaj klientów według kluczowych atrybutów

Jeżeli prowadzisz naprawdę niewielki biznes, niektórych swoich klientów możesz znać nawet z imienia i nazwiska. Staraj się uszeregować tych najlepiej poznanych według pewnych atrybutów (np. „latem kupują najwięcej”, „przed świętami najczęściej korzystają z rabatów” itp.). Następnie stwórz listę kontaktową i odzywaj się do nich wtedy, gdy najchętniej dokonują zakupów. Sprawdź też, czy istnieją produkty, które konkretni klienci najczęściej kupują i stwórz ofert z produktami lub usługami, które są z nimi powiązane, a klienci mogą być nimi zainteresowani. Jeżeli masz oprogramowanie księgowe lub system ERP, możesz z łatwością i bardzo szybko posortować klientów według określonych kryteriów.

  1. Dbaj o ambasadorów Twojej marki

Zadowoleni, lojalni klienci przekażą wiadomość swoim znajomym. Będą pisać o Tobie w mediach społecznościowych, czyli zdobędziesz bezpłatną reklamę. Ludzie ufają opiniom swoich znajomych, jeśli chodzi o recenzowanie działania firmy. Jeśli masz takich klientów, pamiętaj o komentowaniu ich recenzji, które zostawiają dla Ciebie np. w Google lub kanałach społecznościowych.

Innym sposobem na okazanie uznania swoim lojalnym klientom jest zaoferowanie im zachęty za polecenie. Na przykład: jeśli polecą znajomemu Twoją firmę, możesz zaoferować obu stronom zniżkę za polecenie przy następnym zakupie.

  1. Elastyczność musi być w DNA małej firmy

Jeśli rok 2020 nauczył nas czegoś szczególnego, to jest to konieczność przygotowania się na wszystko. Podczas gdy wiele większych organizacji przyjęło standard pracy w domu, niektóre firmy wymagają fizycznej pracy lub personelu na miejscu. Firmy te powinny informować swoich pracowników o planach bezpiecznego otwarcia, być może o ponownym stopniowym otwieraniu lub po fizycznych zmianach na stanowiskach pracy. Przygotuj się na najgorsze scenariusze, wróć do biznesplanu i przygotuj prognozę „co by było, jeśli”, w której uwzględnione są wszystkie scenariusze.

Elastyczność oznacza również stosowanie rozwiązań, które zwiększają wydajność Twojej firmy. Jeżeli dopiero w 2020 r. zacząłeś sprzedawać w Internecie, zastanów się w jaki sposób możesz poprawić rentowność tego kanału sprzedaży. Użycie systemu ERP wspomagające działanie e-commerce może wydawać się zbyt dużą inwestycją dla małej firmy, ale korzystny system subskrypcyjny powoduje, że finansowy próg wejścia w oprogramowanie do zarządzania całością biznesu jest obecnie bardzo niski.

  1. Używaj ukierunkowanych reklam w mediach społecznościowych

Reklamy na Facebooku oferują możliwość kierowania ich do konkretnych odbiorców. Korzystając z istniejącej bazy klientów, Facebook przegląda swoją bazę danych i znajduje osoby, które pasują do profilu Twoich obecnych klientów. Możesz tworzyć reklamy kierowane do podobnej, określonej grupy docelowej.

Co więcej, reklamy na Facebooku można za pomocą menedżera reklam płynnie konwertować na reklamy na Instagramie. Właściwie prowadzony kanał na Instagramie może być ogromną platformą do rozwoju i sprzedaży.

  1. Dywersyfikuj rynki, które obsługujesz

Jeśli Twój tradycyjny rynek ma problemy, czy możesz wypróbować inne rynki? Na przykład możesz spróbować odnieść sukces w innym mieście lub zmieniając orientację marketingową. Jeśli Twój rynek jest zbyt szeroki (na przykład są to osoby mieszkające w odległości godziny jazdy samochodem), lepiej zawęzić go do „księgowych, które posiadają mieszkania w centrum miasta”.

  1. Zautomatyzuj procesy biznesowe, które pochłaniają Twój czas

Jeżeli wciąż obsługujesz finanse swojej firmy na papierze lub za pomocą arkusza kalkulacyjnego, być może nadszedł czas, by zdecydować się na solidną aplikację do obsługi rachunków. Zmniejszy to obciążenie, jeśli chodzi o rozliczanie wydatków, ponieważ aplikacja może zautomatyzować ten proces. Kolejną dodatkową korzyścią jest zmniejszenie liczby błędów. To z jednej strony dodatkowy czas, który możesz przeznaczyć na bardziej kreatywne zadania, a z drugiej – mniejsze narażenie firmy na sankcje karno-skarbowe spowodowane błędami w księgowości.

  1. Bądź otwarty na opinie

Nie bój się zadawać swoim pracownikom, a nawet znajomym i rodzinie pytań na temat tego, co ich zdaniem firma mogłaby zrobić lepiej. Często pracownicy instynktownie są świadomi problemów (i rozwiązań) występujących w firmie, podczas gdy osoby z zewnątrz mogą dzielić się pomysłami, o których być może wcześniej nie pomyślałeś.

  1. Bądź lepszy od konkurencji

Znacznie łatwiej jest być konkurencyjnym, jeśli rozwiążesz problem klienta lepiej niż konkurencja. Skoncentruj się na świadczonych przez siebie korzyściach, a nie na funkcjach. Stara prawda handlowa mówi, że jeżeli masz w ofercie elektryczne wiertarki, to klientowi nie sprzedajesz wiertarki tylko dziurę w ścianie.

Rok 2021 zapowiada się jako rok odbudowy. Zadaj sobie pytanie, jak to wpływa na Twoich klientów? W jaki sposób Twoja firma może im pomóc w nowej normalności? Jeśli możesz zaoferować swoim klientom większą wartość niż konkurencja, w nowym roku będziesz się dobrze rozwijać.

  1. Nie obniżaj cen, tylko oferuj więcej

Obniżanie ceny w celu konkurowania to zły pomysł – szczególnie w stosunku do większych konkurentów z większymi budżetami. Zamiast tego pokonaj ich dzięki doskonałej obsłudze, świetnemu asortymentowi produktów, wiedzy o produktach lub wsparciu posprzedażowemu.

Źródło: sage.com