fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Chmura w biurach rachunkowych – zalety, wyzwania i obawy

Chmura w biurach rachunkowych – zalety, wyzwania i obawy

Coraz więcej biur rachunkowych decyduje się na wdrożenie usługi chmurowej w celu usprawnienia codziennej pracy. Rozwiązanie to wiąże się z szeregiem zalet dla firmy – zarówno dla dużego biura, jak i jednoosobowej działalności. Z jakimi wyzwaniami muszą mierzyć się przedsiębiorcy, który zdecydowali się na korzystanie z chmury obliczeniowej w swoim biurze rachunkowym?

 

Wdrożenie rozwiązania chmurowego w biurze rachunkowym – korzyści

Wdrożenie chmury obliczeniowej w biurze rachunkowym lub księgowym pozwala znacząco usprawnić jego funkcjonowanie. Przede wszystkim, umożliwia ona bieżący dostęp do wszelkich potrzebnych danych – z dowolnego miejsca i o dowolnej porze. Gromadzone w chmurze informacje są odpowiednio chronione – nie tylko przed atakami, ale również przed zniszczeniem lub zagubieniem. Nie ma potrzeby przeszukiwania dziesiątek szuflad, segregatorów i teczek w poszukiwaniu konkretnych danych – w chmurze wszystkie znajdują się w jednym miejscu, a aby dotrzeć do konkretnego dokumentu, wystarczy wyszukać go, wpisując odpowiednią frazę. Korzystanie z chmury automatyzuje wiele procesów, znacznie przyspieszając pracę. To rozwiązanie umożliwiające skupienie się na kluczowych obowiązkach zamiast na żmudnych, powtarzalnych czynnościach. Chmura pozwala na instalację wszelkich potrzebnych w codziennej pracy aplikacji i ułatwia dostęp do programów dla księgowych. Dzięki niej zmniejsza się również ryzyko popełnianych błędów. Biuro nie musi ponadto inwestować w żadne drogie sprzęty ani oprogramowania.

Wyzwania związane ze stosowaniem chmury obliczeniowej w biurze rachunkowym

Księgowość online to ogromna wygoda dla całego biura. Początkowo wdrożenie chmury obliczeniowej może wiązać się z pewnymi obawami, jednak już po kilku dniach jej użytkowania widoczna jest różnica w funkcjonowaniu firmy. Rozwiązania chmurowe wiążą się z pewnymi wyzwaniami m.in. z zakresu prywatności i ochrony danych. O ile bezpieczeństwo infrastruktury chmurowej zawsze leży po stronie usługodawcy, o tyle bezpieczne korzystanie z chmury to obowiązek użytkownika – rozwiązanie to opiera się bowiem na współdzielonej odpowiedzialności.

Jak biura rachunkowe mogą radzić sobie z wyzwaniami dot. chmury?

Biuro rachunkowe decydujące się na korzystanie z rozwiązań chmurowych musi wcześniej ocenić wszystkie korzyści tego rodzaju usługi, aby zbudować odpowiednią strategię wdrożeniową. Jeżeli obawę stanowią zbyt wysokie koszty lub ryzyko utraty danych, warto zastanowić się nad rodzajem chmury. Chmura publiczna to tańszy wybór, gwarantujący jednak mniejszy poziom kontroli. Chmura prywatna jest z kolei w stanie zapewnić znacznie większe bezpieczeństwo danych przy nieco wyższej cenie. Ostateczny wybór należy do firmy oraz jej potrzeb. Chcąc jednak zadbać o skuteczną ochronę przechowywanych w chmurze informacji, warto zdecydować się na drugi wariant. Koszty tego rozwiązania i tak są znacznie niższe niż te związane z ewentualnym wyciekiem danych.

źródło: blog.symfonia.pl