fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

ZUA – co to jest? Kiedy i jak wypełnić formularz ZUS ZUA?

ZUA – co to jest? Kiedy i jak wypełnić formularz ZUS ZUA?

ZUS ZUA to formularz wypełniany przez płatnika składek, mający na celu zgłoszenie do ubezpieczeń. Kiedy należy złożyć go w urzędzie, w jakiej występuje on formie i w jaki sposób wypełnić jego poszczególne pola?

 

ZUS ZUA – co to takiego?

ZUS ZUA to jeden z druków ZUS, wypełniany w celu zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych, ubezpieczenia zdrowotnego i – dobrowolnie – ubezpieczenia chorobowego. Wypełnia się go również w sytuacji, gdy niezbędne jest wprowadzenie zmian lub korekty w danych. Druk ZUA wypełnia płatnik składek – pracodawca opłacający składki za pracowników lub przedsiębiorca opłacający własne składki.

 

W jaki sposób złożyć wniosek ZUS ZUA?

Formularz ZUS ZUA może zostać złożony w formie zarówno papierowej, jak i elektronicznej. Warto wiedzieć, że w przypadku opłacania składek za więcej niż pięć osób możliwa jest wyłącznie druga opcja. Wydrukowane wnioski dostępne są w placówkach ZUS, z kolei ze strony internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można pobrać wzory wniosków do samodzielnego druku. ZUS ZUA może być również wypełniony w postaci elektronicznej i dołączony do wniosku o wpis do CEIDG. W przeciwnym razie należy przesłać go do ZUS osobno w ciągu tygodnia od rozpoczęcia prowadzenia firmy. Przesłanie formularza ZUA umożliwiają również systemy Płatnik oraz e-Płatnik. Wymagane jest wówczas użycie kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub – w drugim przypadku – Profilu Zaufanego.

Jak wypełnić formularz ZUS ZUA – krok po kroku

Dane organizacyjne

W pierwszej części wniosku ZUS ZUA należy wypełnić tylko jedno z pól. Jeżeli mamy do czynienia z pierwszym zgłoszeniem do ubezpieczeń, należy zaznaczyć pole 01. Jeśli natomiast zależy nam na zmianie bądź korekcie danych, wypełnić należy pole 02. W przypadku zgłoszenia zmiany danych wpiszemy w nim „1”, a w przypadku korekty danych – „2”.

Dane identyfikacyjne płatnika składek

Drugi blok formularza ZUS ZUA obejmuje dane identyfikacyjne płatnika składek, czyli przedsiębiorcy – m.in. NIP, REGON, PESEL oraz numer i serię dokumentu potwierdzającego tożsamość. W tej części wniosku należy ponadto podać skróconą nazwę płatnika (nazwę firmy), jego nazwisko, imię oraz datę urodzenia. Pola 04 i 05 wypełnia się wyłącznie w sytuacji, kiedy płatnikowi składek nie nadano numerów PESEL, NIP czy REGON.

Dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń

W bloku trzecim widnieją dane identyfikacyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń – np. pracownika. W polu 01 należy wpisać PESEL, w polu 03 – wybrać rodzaj dokumentu tożsamości. Kolejne pola obejmują serię i numer dowodu lub paszportu, nazwisko osoby zgłaszanej do ubezpieczeń, jej pierwsze imię oraz datę urodzenia.

Dane ewidencyjne osoby zgłaszanej do ubezpieczeń

W czwartej części formularza ZUS ZUA niezbędne jest podanie drugiego imienia zgłaszanej do ubezpieczeń osoby – o ile takowe ona posiada – a także jej nazwiska rodowego, obywatelstwa oraz płci.

Tytuł ubezpieczenia

Piąty blok wniosku ZUA to dane, które służą do gromadzenia na koncie osoby ubezpieczonej danych o przebiegu ubezpieczenia. Tytuł ubezpieczenia do wypełnienia składa się z sześciu znaków.  W ostatnich dwóch polach wystarczy wpisać 00, z kolei w pierwszym polu powinien widnieć jeden z kodów:

  •       01 10 – osoba podlegająca ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu;
  •       01 11 – osoba podlegająca ubezpieczeniom społecznym i z mocy przepisów szczególnych niepodlegająca ubezpieczeniu zdrowotnemu;
  •       01 12 – osoba pobierająca świadczenie szkoleniowe wypłacane po ustaniu zatrudnienia.

Dane o obowiązkowych ubezpieczeniach społecznych

W szóstej części formularza znajdują się dane o obowiązkowych ubezpieczeniach. W polu 01 należy wpisać datę powstania obowiązku ubezpieczeń, licząc od następnego dnia po dniu, w którym doszło do nawiązaniu stosunku pracy W polach obok wystarczy zaznaczyć rodzaj ubezpieczeń, do których zgłaszana jest dana osoba.

Dane o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym

W bloku siódmym druku ZUS ZUA w polu 01 niezbędne jest podanie daty powstania obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego – podobnie jak w przypadku ubezpieczeń społecznych. Obowiązek ten powstaje dla pracownika w dniu nawiązania stosunku pracy i trwa aż do dnia jego ustania. W polu 02 należy wpisać kod oddziału NFZ.

Dane o dobrowolnych ubezpieczeniach społecznych

W przypadku osób, które mają więcej tytułów do ubezpieczenia, ubezpieczenia społeczne są dobrowolne. Wówczas w polach 01, 03 i 05 ósmej części wniosku należy wpisać X, w zależności od rodzaju ubezpieczenia. Pola 02, 04, 06 przeznaczone są na datę, od której zgłaszana osoba chce być objęta dobrowolnymi ubezpieczeniami.

Dane o dobrowolnym ubezpieczeniu zdrowotnym

W bloku dziewiątym przedsiębiorca może zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego osobę, która nie pracuje, lecz chce mieć dostęp do opieki zdrowotnej – np. członka rodziny. Niezbędne jest w tym przypadku podanie daty rozpoczęcia ubezpieczenia i kodu oddziału NFZ.

Inne dane osoby zgłaszanej do ubezpieczeń

Dziesiąta część formularza ZUS ZUA dotyczy innych danych zgłaszanej do ubezpieczeń osoby. W polu 01 należy podać kod wykonywanego przez nią zawodu.

Adres zameldowania, zamieszkania i do korespondencji

Bloki jedenasty i dwunasty dotyczą adresu zameldowania oraz zamieszkania osoby zgłaszanej do ubezpieczenia. W części trzynastej należy z kolei wpisać adres do korespondencji. Jeśli wszystkie trzy adresy są takie same, wystarczy wypełnić tylko część XI. Niezbędne jest podanie pełnych adresów.

Dwie ostatnie części wniosku ZUS ZUA to podpisy płatnika oraz osoby zgłaszanej do ubezpieczeń.

źródło: blog.symfonia.pl