Blog
PIT 36 w pigułce
Zdarza się, że podatnicy będący osobami fizycznymi przed przystąpieniem do sfinalizowania rozliczenia rocznego mają wątpliwości, jakiego formularza należy użyć do tego celu: PIT-36 czy może PIT-37? Dzisiaj podpowiadamy, kto i na jakich zasadach używa formularza PIT-36.
Kto i na jakich zasadach rozlicza PIT-36
Każdy podatnik, który w danym roku podatkowym osiągnął przychód, ma obowiązek dokonania rocznego rozliczenia podatkowego. W zależności od źródeł uzyskiwanych przychodów, osoby fizyczne rozliczają się przy pomocy różnego rodzaju formularzy.
Podatek PIT dotyczy osób fizycznych, nawet w sytuacji, gdy prowadzą działalność gospodarczą czy są wspólnikami w spółkach osobowych lub cywilnych.
Skala podatkowa w przypadku PIT-36 wynosi 12% i 32%, a od 2023 r. 17% i 32%.
Dla osób, które nie osiągnęły jeszcze 26 roku życia, których dochody są zwolnione z podatku ważna jest informacja, iż mimo to mają one obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT, w której wykazują osiągane dochody (o wspomniane dochody nie przekroczyły 120 000 zł w ciągu roku).
Jakie są terminy na złożenie PIT-36
Deklarację PIT-36 za dany rok podatkowym składa się do końca kwietnia roku następnego. Zatem deklarację PIT-36 za 2022 składa się wyjątkowo do 2 maja 2023 r.
Kto składa deklarację PIT-36
Zgodnie z Ordynacją podatkową, deklarację PIT-36 składają podatnicy, którzy w danym roku podatkowym prowadzili pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych według skali podatkowej. Obowiązek ten dotyczy także osób uzyskujących dochody z takich źródeł jak najem, podnajem, dzierżawa i podobnych. Za pomocą PIT-36 rozliczą się także podatnicy, którym pracodawca nie przekazał informacji o wysokości dochodów. W takiej sytuacji muszą oni samodzielnie wyliczyć zaliczki oraz sam podatek. Ostatnią grupą podatników wykorzystujących w rozliczeniu rocznym PIT-36 są osoby uzyskujące dochody od płatników spoza kraju.
Łączenie przychodów w PIT 36
Jeżeli uzyskujesz poza przychodami opodatkowanymi według skali na zasadach powyższych również inne przychody (np. opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, z tytułu obrotu kapitałem), składać będziesz dwie różne deklaracje (np. PIT 36 – z tytułu działalności gospodarczej i PIT 28 – z tytułu najmu rozliczanego ryczałtem) – PIT-36 oraz deklarację właściwą dla innych rodzajów przychodów. Musisz jednak uważać:
- jeżeli prowadzisz spółkę i Twój wspólnik rozlicza się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego, Ty również będziesz musiał rozliczać się w ramach spółki ryczałtem ewidencjonowanym, nie możesz zatem zastosować do opodatkowania dochodów ze spółki zasad ogólnych (PIT 36) lub podatku liniowego (PIT 36L) – wszyscy wspólnicy w ramach spółki rozliczają się ryczałtem, gdy podejmą decyzję o stosowaniu tej formy opodatkowania,
- jeżeli prowadzisz spółkę i rozliczasz się w jej ramach w formie podatku liniowego, to z przychodów indywidualnych z działalności gospodarczej prowadzonej poza spółką nie możesz rozliczać się według skali, podobnie nie możesz prywatnie rozliczać się liniowo, a w spółce być opodatkowany na zasadach ogólnych – złożysz wyłącznie PIT 36L; opodatkowanie liniowe dotyczy bowiem wszystkich form prowadzenia działalności, do których mają zastosowanie przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jakie ulgi można wykazać w PIT 36
Podobnie, jak w przypadku innego rodzaju podatków i deklaracji rozliczeniowych, także przy rozliczeniu rocznym za pomocą PIT-36 możliwe jest skorzystanie z niektórych ulg podatkowych. Przede wszystkim zwróć uwagę, że PIT-36 umożliwia wspólne rozliczenie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko. Jeżeli jednak dochód małżonków wychowujących jedno dziecko przekracza 112 000 zł w ciągu roku, wówczas tracą oni prawo do ulgi.
Dodatkowe ulgi, z których można skorzystać to m.in. ulga z tytułu krwiodawstwa, z tytułu darowizny na cele walki z COVID-19, darowizny na cele edukacji zawodowej, z ulgi rehabilitacyjnej, na utrzymanie psa przewodnika, na opłacanie przewodników, z tytułu ulgi na leki, używania samochodu osobowego do przewozu osoby niepełnosprawnej, ulgi na internet oraz ulgi prorodzinnej.
Jakich dochodów nie wykazujemy w PIT-36
Aby uniknąć nieporozumień i problemów ze strony urzędu skarbowego należy pamiętać o sytuacjach, w których nie wykazuje się dochodów za pomocą deklaracji PIT-36. Są to chociażby dochody z działalności rolniczej (z pewnymi wyjątkami), dochody z gospodarki leśnej, spadki i darowizny czy z tytułu podziału wspólnego majątku małżonków.
źródło: blog.symfonia.pl