fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Obowiązkowy KSeF od 2026 r. Jak się przygotować?

Obowiązkowy KSeF od 2026 r. Jak się przygotować?

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 roku, minister finansów ujawnił wyniki niedawno przeprowadzonego audytu systemu Krajowego Systemu e-Faktur. Raport audytowy, liczący 350 stron, nie pozostawił wątpliwości co do ryzyka paraliżu gospodarczego, które mogłoby wynikać z pośpiesznego wdrożenia systemu bez odpowiednich poprawek. Te alarmujące wnioski doprowadziły do przesunięcia obowiązkowego wdrożenia systemu na późniejszy termin, co pozwoli na rekonstrukcję i wzmocnienie architektury systemu.

 

lanowane daty wprowadzenia KSeF

Minister Finansów, Andrzej Domański, ogłosił, że Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy w dwóch etapach. Pierwszy etap rozpocznie się 1 lutego 2026 roku i obejmie podmioty, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła kwotę 200 milionów złotych. Drugi etap, który rozpocznie się 1 kwietnia 2026 roku, wprowadzi obowiązek korzystania z KSeF dla wszystkich przedsiębiorców w Polsce. Pierwotny termin wprowadzenia systemu planowany był na 1 lipca 2024 roku, jednak z powodu konieczności przeprowadzenia audytu systemu oraz napotkanych błędów, daty te zostały przesunięte.Warto przypomnieć, że od 1 stycznia 2022 roku, podatnicy VAT w Polsce mieli możliwość dobrowolnego korzystania z KSeF. Początkowy plan zakładał wprowadzenie obowiązku e-fakturowania od 1 lipca 2024 roku, z późniejszym terminem dla małych i średnich firm zwolnionych z VAT, który miał nastąpić od 1 stycznia 2025 roku. Jednakże, z powodu wykrytych nieprawidłowości i konieczności zapewnienia pełnego bezpieczeństwa systemu, te terminy zostały przesunięte.

Dlaczego KSeF jest ważny?

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur ma na celu nie tylko unowocześnienie procesów fakturowych i obiegu dokumentów, ale również zwiększenie transparentności finansowej oraz bezpieczeństwa danych. Przeniesienie wszystkich faktur do jednego, cyfrowego systemu zdecydowanie ułatwi zarządzanie fakturami, zmniejszy ryzyko błędów i oszustw, a także pozwoli na szybsze rozliczenia podatkowe.

Jak się przygotować?

Dla przedsiębiorców oraz ich zespołów księgowych nadchodzi czas przygotowań. Ważne będzie zrozumienie technicznych wymogów KSeF, a także planowanie integracji własnych systemów księgowych z nowym systemem e-faktur. Będzie to wymagało odpowiedniego szkolenia personelu oraz być może inwestycji w nowe rozwiązania informatyczne, które umożliwią płynne przejście na nowy system.W odpowiedzi na wyniki audytu oraz nowe terminy wdrożenia, przedsiębiorcy oraz księgowi powinni skupić się na kilku kluczowych aspektach przygotowań:

  1. Przeprowadzenie audytu własnych systemów informatycznych pod kątem zgodności z wymaganiami KSeF.
  2. Zorganizowanie szkoleń dla pracowników odpowiedzialnych za księgowość i fakturowanie, aby zapewnić płynne przejście na system e-faktur.
  3. Bieżące śledzenie komunikatów z Ministerstwa Finansów oraz dostosowywanie praktyk biznesowych do aktualnych wymogów prawnych.

Zaoszczędź sobie stresu. Przejdź z nami na Krajowy System e-Faktur

Zapraszamy do współpracy z AURA Technologies, która pomoże Twojej firmie płynnie przejść na Krajowy System e-Faktur (KSeF). Współpracując z nami, zyskujesz nie tylko dostęp do nowoczesnych narzędzi i sprawdzonych metodologii, ale również wsparcie naszego zespołu ekspertów, którzy są gotowi dostosować rozwiązanie bezpośrednio do specyfiki Twojej działalności. Nasze indywidualne podejście oraz wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów dla różnorodnych branż, gwarantuje, że wdrożenie KSeF przebiegnie sprawnie, z minimalnym obciążeniem dla codziennej pracy Twojej firmy.

źródło: blog.auratech.pl