fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

KSeF nie zostanie wprowadzony w 2024 roku

KSeF nie zostanie wprowadzony w 2024 roku

Podczas konferencji prasowej w dniu 19 stycznia 2024 r. Minister Finansów Andrzej Domański przekazał informację o przesunięciu terminu wejścia obowiązkowego KSeF.

Nowy termin KSeF
Zgodnie z informacją przekazaną przez Ministra Finansów, obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur zostanie przesunięty i na pewno nie będzie tego obowiązku w 2024 roku. Oznacza to, że KSeF zacznie obowiązywać najszybciej od 1 stycznia 2025 r.

Zgodnie z ustawą, dotychczasowe terminy objęcia firm obowiązkiem e-fakturowania to 1.07.2024 r. dla podatników VAT, a dla pozostałych przedsiębiorców 1.01.2025 r. Obecnie Ministerstwo Finansów ogłosiło przetarg na zewnętrzny audyt systemu. Nowy termin zostanie podany po audycie wykonanym przez Ministerstwo Finansów.

Dlaczego obowiązek KSeF jest przesunięty
Minister Finansów Andrzej Domański jako przyczyny przesunięcia terminu wejścia obowiązku korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur podał, że są krytyczne błędy systemu.

Minister Finansów – Andrzej Domański

Nie możemy dopuścić firmy do tego, że nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji jaka była z polskim ładem. KSeF jest potrzebny polskiej gospodarce i będzie wprowadzony. Musimy informatyzować gospodarkę.

Przesunięcie terminu musi być poprzedzone odpowiednim procesem legislacyjnym.