fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Kasowy PIT od stycznia 2025 r

Kasowy PIT od stycznia 2025 r

Sejm przyjął ustawę, która umożliwia przedsiębiorcom rozliczanie się za pomocą metody kasowej. Kasowy PIT będzie dostępny już od stycznia 2025 r. Aby z niego skorzystać, należy złożyć odpowiedni wniosek.

 

Co to jest kasowy PIT?

Kasowy PIT, inaczej metoda kasowa, to nowy sposób rozliczenia PIT-u dla przedsiębiorców. Jest to forma rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych, która w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych metod pozwala na rozpoznanie przychodu dopiero przy faktycznym otrzymaniu zapłaty.

Jest to duża zmiana, bowiem wcześniej stosowana metoda memoriałowa wiązała się z powstaniem przychodu już w momencie wystawienia faktury. To generowało konieczność zapłaty podatku od razu. Kasowy PIT z kolei umożliwia rozliczenie dopiero po otrzymaniu zapłaty.

Kasowy PIT wchodzi w życie już w styczniu 2025 r. Aby skorzystać z tej metody, trzeba złożyć wniosek do urzędu skarbowego.

Kasowy PIT nie dla wszystkich – kto skorzysta?

Kasowy PIT od stycznia 2025 r. będzie dostępny tylko dla pewnej grupy przedsiębiorców.

Skorzystają z niego:

  • Firmy, których przychody w roku poprzedzającym nie przekroczyły 1 miliona złotych; oraz
  • Przedsiębiorcy, którzy nie prowadzili ksiąg rachunkowych; oraz
  • Firmy, które w terminie złożą oświadczenie o wyborze metody kasowej do urzędu skarbowego.

Kasowy PIT jest dostępny również dla nowych firm, które dopiero pojawią się na rynku w przyszłym roku.

Metodą kasową będą mogli rozliczać się wszyscy, którzy spełnią powyższe warunki i rozliczają się według:

  • skali podatkowej,
  • podatkiem liniowym,
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • podatkiem od dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (IP Box).

Dla kogo kasowy PIT będzie niedostępny?

Metodą kasową będą mogli rozliczać się wyłącznie przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą. Nie oznacza to, że kasowy PIT będzie niedostępny dla firm zatrudniających pracowników. Nie będą mogły z niego skorzystać jednak spółki.

Kasowy PIT 2025 r. – najważniejsze zmiany

Wprowadzenie metody kasowej przynosi wiele zmian w kontekście rozliczeń przedsiębiorców.

Przede wszystkim będą oni mogli rozpoznać przychód dopiero po otrzymaniu zapłaty od kontrahenta, a nie już przy wystawieniu faktury, jak miało to miejsce wcześniej. Koszty uzyskania przychodu zostaną uwzględniane w momencie ich faktycznego poniesienia, czyli zapłaty za towary lub usługi.

Kasowy PIT ma być dużym ułatwieniem dla firm, które zmagają się z tzw. zatorami w płatnościach. Przedsiębiorcy nie będą musieli ponosić podatku od przychodów, które jeszcze nie powstały. W ten sposób możliwa będzie poprawa płynności finansowej, co jest szczególnie istotne zwłaszcza dla małych działalności.

Nie bez znaczenia są także zmiany dotyczące księgowości. Po wyborze kasowego PIT-u konieczne będzie prowadzenie ewidencji zgodnie z tą metodą.

Oprócz tego warto zwrócić uwagę na obowiązek rozpoznania przychodu pod dwóch latach – jeśli w ciągu 2 lat od wystawienia faktury firma nie otrzyma zapłaty, po upływie tego terminu będzie musiała rozpoznać przychód niezależnie od braku płatności.

Kasowy PIT obowiązkowy?

W kontekście ustawy bardzo ważne jest to, że kasowy PIT nie będzie obowiązkowy. Jest to metoda dobrowolna, a więc od przedsiębiorcy zależy, czy będzie chciał rozliczać się w ten sposób. Jeśli tak zdecyduje, wystarczy złożenie wniosku.

Oświadczenie można też wycofać, a raczej zrezygnować z metody po czasie, jeśli firma zauważy, że w jej przypadku taki sposób rozliczenia się nie sprawdza.

Złożenie oświadczenia wiąże się z przejściem na nową metodą również na kolejne lata, aż do czasu rezygnacji.

Chcesz przejść na metodą kasową? Pamiętaj o oświadczeniu

Spełnienie warunków nie jest wystarczające. Firma, która chce rozliczać się kasowo, musi złożyć odpowiednie oświadczenie:

  1. Do 20 dnia lutego roku podatkowego w przypadku działalności kontynuowanych. Jeśli więc prowadzisz już firmę i chcesz od nowego roku skorzystać z kasowego PIT-u, do 20 lutego 2025 r. złóż do urzędu skarbowego oświadczenie o wybraniu tej metody.
  2. Do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalność w przypadku nowo powstałych firm. Załóżmy, że założysz firmę w marcu 2025 r. Do 20 kwietnia 2025 r. musisz złożyć oświadczenie do urzędu skarbowego o wyborze metody kasowej, aby zostać uprawnionym do tej możliwości w kolejnym roku podatkowym.

źródło: partner-gospodarczy.pl