fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Jakie korzyści w biznesie daje chmura obliczeniowa?

Jakie korzyści w biznesie daje chmura obliczeniowa?

Okres pandemii przyniósł rozwój różnych form pracy zdalnej, co przyśpieszyło wykorzystanie przez firmy rozwiązań dostępnych w chmurze obliczeniowej.

 

Pandemia jedynie nasiliła trend, który już od ponad dekady wyraźnie się uwidaczniał. Przedsiębiorstwom po prostu opłaca się opierać procesy biznesowe na chmurze, co przynosi nie tylko korzyści finansowe, ale także szereg innych benefitów.

Wraz z wybuchem pandemii firmy – najczęściej z potrzeby wsparcia pracy zdalnej, ale też w wyniku prostej kalkulacji czy kierowania się biznesową intuicją – jeszcze intensywniej zwróciły się ku chmurze w poszukiwaniu nowych możliwości rozwoju, poprawy jakości pracy i zwiększenia efektywności działania.

Obecnie rozwiązania biznesowe w modelucloud computing w jakimkolwiek stopniu wykorzystuje ponad 90% przedsiębiorstw. Wśród tej grupy 4 na 5 podmiotów (79%) odnosi z tego powodu przynajmniej trzy korzyści (dane z międzynarodowego badania rynku „Cloud Outcomes” zrealizowanego przez firmę Accenture, listopad 2020 r.).

Gdy mówimy o rozwiązaniach informatycznych udostępnianych w chmurze, zazwyczaj podkreślamy takie uniwersalne wartości, jak zwinność, elastyczność, szybkość działania, wygodę czy mobilność. W jaki jednak sposób wartości te przekładają się na realne rezultaty przedsiębiorstw?

Najczęściej wymieniane przez firmy korzyści z wykorzystania modelu cloud computing to:

  • większe możliwości wdrażania nowoczesnych technologii wykorzystujących analitykę biznesową, Big Data, sztuczną inteligencję, uczenie maszynowe i Internet Rzeczy (IoT),
  • poprawa efektywności w takich obszarach, jak: obsługa i współpraca z klientami (wzrost poziomu ich satysfakcji), wykorzystanie danych przetwarzanych w firmie, bieżąca działalność operacyjna,
  • zmniejszenie kosztów, rozumiane jako redukcja wydatków na sprzęt, oprogramowanie i pamięci masowe oraz jako redukcja wydatków na zapewnienie zgodności działania firmy z regulacjami wewnętrznymi i zewnętrznymi.

Bezpieczeństwo informacji to już nie obawa, lecz korzyść

Ciekawym aspektem w kontekście przetwarzania danych w chmurze jest ewolucja podejścia do bezpieczeństwa informacji. Jeszcze kilka lat temu wśród sceptyków dominował głos, że słabą stroną modelu cloud computing jest możliwość naruszenia danych przez strony trzecie.

Podkreślali oni, że informacje firmy, nierzadko o charakterze poufnym, są przetwarzane poza jej siedzibą, co stwarza realne ryzyko. Tu warto podkreślić, że w 2017 roku na tym polu nastąpiło pewne przełamanie w opiniach. Jeszcze w 2016 r. kwestie bezpieczeństwa danych dla ponad połowy badanych firm były postrzegane jako istotna bariera wejścia w chmurę.

Ale już w 2017 r. ponad połowa przedsiębiorców uznawała, że powodem wyboru rozwiązania z chmury jest właśnie możliwość zwiększenia poziomu bezpieczeństwa informacji. Tym samym przetwarzanie w chmurze w tym kontekście zaczęło być utożsamiane częściej jako korzyść niż realne ryzyko czy zagrożenie, a dziś poziom zaufania do cloud computing wśród firm wzrósł do aż 73–74% i stanowi jeden z trzech głównych czynników przesądzających o przejściu od tradycyjnego modelu przetwarzania do chmury.

 

Korzyści z rozwiązań chmurowych: Co mówią analitycy?

Z opublikowanych prognoz dotyczących rozwoju rynku IT wynika, że w najbliższych dwóch latach sektor ten będzie rósł w tempie ponad 20%. W opinii analityków IDC wydatki firm na infrastrukturę chmurową wzrosną w br. o 21,7%.

Z kolei Gartner szacuje, że w 2022 r. wartość rynku usług w chmurze przekroczy 332 mld dolarów, a w roku 2023 dobije do 400 mld (prognozowany wzrost to ok. 20%). Skąd tak duża dynamika? Wydaje się, że nie byłaby ona możliwa, gdyby nie konkretne korzyści, jakie firmy odnoszą z cyfrowej transformacji, a przecież to właśnie chmura jest jej filarem.

źródło: blog.symfonia.pl