fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący przedsiębiorcy?

Jakie błędy najczęściej popełniają początkujący przedsiębiorcy?

Początki prowadzenia własnej firmy nigdy nie należą do najprostszych. To czas, kiedy przedsiębiorcy popełniają pewne błędy, mogące zaważyć na ich działalności w przyszłości. Czego więc warto unikać, zaczynając przygodę ze swoją działalnością gospodarczą?

 

Brak biznesplanu

Jednym z popełnianych przez początkujących przedsiębiorców błędów jest brak biznesplanu. Wielu osobom kojarzy się on ze skomplikowanym, obszernym dokumentem, który niewiele wnosi do działalności i jest potrzebny wyłącznie w przypadku prób uzyskania dotacji. W rzeczywistości jednak może on w znacznym stopniu pomóc w określeniu strategii, kosztów, celów i kluczowych działań firmy. Nawet najbardziej ogólne informacje związane z planami na przyszłość spisane na kartce papieru mogą być dla świeżo upieczonego przedsiębiorcy dobrą wskazówką w prowadzeniu działalności. Oprócz braku biznesplanu błędem jest także jego przeciwieństwo, czyli plan… niemal niemożliwy do zrealizowania.

Słaby marketing

Kolejnym błędem często popełnianym przez początkujących przedsiębiorców jest słaby marketing lub jego całkowity brak. Odpowiednia promocja jest w stanie wyróżnić firmę na tle konkurencji, przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów i znacząco zwiększyć sprzedaż. Jeśli przedsiębiorca nie dba o strategię marketingową swojej działalności, może się to okazać znacznie trudniejsze. Klienci nie pojawiają się sami –  jeśli do firmy nie trafią osoby z polecenia, bez jej promocji niewielu będzie w ogóle o niej wiedziało.

Brak funduszy

Początkujący przedsiębiorcy nie posiadają często także odpowiednich funduszy na rozruch i początkowy rozwój firmy. Działania marketingowe, stworzenie firmowej strony internetowej, wykupienie domeny, wynajem siedziby – wszystko to generuje pewne wydatki, nierzadko niemałe. Z powodu braku funduszy młodzi właściciele firm wybierają najtańsze rozwiązania, a to z kolei wcale nie przynosi zamierzonych efektów i nie wzbudza pozytywnych skojarzeń z przedsiębiorstwem. Przed rozpoczęciem prowadzenia działalności warto zatem opracować konkretny budżet i upewnić się, czy posiadane oszczędności umożliwiają skuteczne prowadzenie firmy na początkowym etapie jej istnienia.

Brak określenia grupy docelowej

Wielu początkujących przedsiębiorców zapomina o tym, jak ważne jest określenie grupy docelowej dla swoich produktów lub usług. To niezwykle istotne, aby wiedzieć, kim mają być potencjalni klienci i na czym dokładnie im zależy. Dzięki temu możliwe jest dostosowanie usług oraz samej strategii marketingowej do konkretnego typu odbiorcy. Mniejsza, lecz odpowiednio dopasowana grupa klientów jest nierzadko w stanie zagwarantować firmie większy zysk niż ogólna grupa odbiorców, którzy niekoniecznie są zainteresowani naszymi produktami. Oprócz nieokreślonej grupy docelowej błędem jest także brak znajomości popytu na nasz produkt lub usługę czy ogólnie brak znajomości branży i konkurencji.

Działalność wyłącznie dla pasji

Błędem, jaki popełniają niektórzy początkujący przedsiębiorcy, jest także prowadzenie firmy wyłącznie z uwagi na pasję. Marzeniem niemal każdego człowieka jest móc robić na co dzień to, co się lubi – należy jednak pamiętać, że firma mimo wszystko musi przynosić zyski. Jeśli z miesiąca na miesiąc widać, że wcale nie są one zadowalające, a oferowany produkt nie cieszy się zainteresowaniem, warto zastanowić się nad zmianą przedmiotu działalności. Pasja może pozostać pasją, jednak jeśli koszty prowadzenia działalności zaczynają nas przytłaczać, a firma stoi w miejscu, niezbędne jest wprowadzenie zmian. Niestety, z pozoru dobry pomysł na biznes nie zawsze jest opłacalny.

Brak znajomości najważniejszych kwestii podatkowych i prawnych

Wielu początkujących przedsiębiorców decyduje się na prowadzenie działalności bez znajomości nawet podstawowych kwestii związanych z prawem i podatkami. Z powodu braku wiedzy i niewielkiego doświadczenia wybierają oni także często nieopłacalną formę opodatkowania działalności. Obecnie przepisy zmieniają się tak często, że początkującym właścicielom firm trudno nadążyć za aktualizacjami. Jeśli więc czujemy, że nie jesteśmy w stanie samodzielnie prowadzić np. księgowości firmy, lepiej powierzyć związane z nią obowiązki biuru rachunkowemu. Pozwoli to uniknąć wielu poważnych konsekwencji związanych m.in. z błędami w firmowej dokumentacji.

źródło: blog.symfonia.pl