fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Jak uwolnić firmę od arkuszy kalkulacyjnych

Jak uwolnić firmę od arkuszy kalkulacyjnych

Każdy właściciel firmy zastanawiający się nad cyfryzacją prowadzonej działalności ma liczne wątpliwości dotyczące takiej zmiany. Jakie? Oto pytania, które najczęściej zadają managerowie firm produkcyjnych rozważający automatyzację procesów wytwórczych.

 

Ważne pytania o własną firmę

Właściciel firmy rozważający porzucenie ręcznego sterowania i wsparcia ze strony narzędzi takich jak Excel na rzecz zaawansowanych systemów cyfrowych – takich jak ERP – powinien przede wszystkim spróbować odpowiedzieć sobie na istotne pytania dotyczące prowadzonej przez niego działalności.

  • Czy proces wytwarzania jest ewidencjonowany elektronicznie w jednym miejscu (systemie)?
  • Czy obsługa zamówień od odbiorców i do dostawców jest ewidencjonowanym procesem ciągłym?
  • Czy procesy odpowiedzialne za realizację zamówień czy ewidencję produkcji nie wydają się mało efektywne?
  • Czy nie dostarczają zbyt mało informacji?
  • Czy są przestoje w produkcji spowodowane przerwami w łańcuchu dostaw?
  • Czy ilość danych ewidencjonowanych w procesie produkcji jest wystarczająca do podejmowania decyzji operacyjnych i strategicznych?

Jeżeli odpowiedzi na tak postawione pytania jednoznacznie sugerują konieczność wdrożenia zmian poprawiających efektywność, to rozważenie rozwoju firmy poprzez wdrożenie systemu ERP jest doskonałym pomysłem. Pomysłem rodzącym jednak kolejne pytania – spróbujmy na nie odpowiedzieć.

Czy system Symfonia ERP jest elastyczny?

To użytkownik decyduje, w jaki sposób dopasować oprogramowanie do procesów biznesowych, które realizowane są w danej firmie. W chwili obecnej podejście do oprogramowania powinno być typowo procesowe. Atutem systemu Symfonia ERP jest możliwość uruchomienia procesu biznesowego na dowolnym etapie, np. od momentu zlecenia produkcji na zapas wyrobu gotowego. Możemy także obsłużyć cały proces przedsprzedaży od zapytania ofertowego, przedstawienia oferty, negocjacji i modyfikacji oferty do pozyskania zamówienia od klienta i realizacji zamówienia. Łatwo później dotrzemy do oferty, z której powstało zlecenie produkcyjne czy dokument sprzedaży. Można także zrezygnować ze śledzenia ofert i zamówień, opierając się na dotychczasowych doświadczeniach w naszej działalności. Istnieje możliwość prognozowania i opracowania planu produkcyjnego, a następnie przyjęcia materiałów. Decyzja o uruchomieniu czynności, np. „zlecenie produkcji”, jest wyliczona i podpowiadana operatorowi systemu ERP przez moduły analityczno-raportowe.

Jak dopasować plan produkcyjny danej firmy do popytu?

Tworzenie planu możemy poprowadzić w oparciu o System Symfonia ERP: Handel, Business Intelligence oraz Zarządzanie Produkcją. Moduł Handel ERP odpowiada za prowadzenie sprzedaży, magazynu, zakupów, zamówień, rozliczenia z kontrahentami czy wyliczanie zapotrzebowania na surowce. Moduł analityczny daje możliwość zebrania danych handlowych, produkcyjnych oraz informacji ze źródeł zewnętrznych, np. na temat trendów, w jednym miejscu. Zarządzanie Produkcją jest narzędziem wspierającym proces obsługi powtarzalnej produkcji seryjnej, jej zaplanowanie oraz precyzyjne rozliczenie mające skutki magazynowe.

Możemy analizować informacje, jakie surowce i jak długo zalegają na magazynie, dla jakich surowców kończy się termin ważności i należy je zużyć jako pierwsze lub wybrać konkretną partię do danego zlecenia produkcyjnego. W raportach bierzemy pod uwagę stany magazynowe wyrobów gotowych, ilości na zamówieniach niezrealizowanych, dokumenty magazynowe, jakie towary zostaną przyjęte na magazyn w najbliższym czasie, przyjęcia z produkcji oraz realizację zamówień własnych. Znaczenie ma także informacja stanów surowców we wszystkich lokalizacjach magazynowych, zapotrzebowanie na surowce według zleceń, jak również stan realizacji zleceń produkcyjnych oraz możliwa wydajność dostępnych pracowników i maszyn.

Planista ma przygotować efektywny i ergonomiczny harmonogram pracy i ustalić, jakie towary będą produkowane. Powinien przeanalizować dane podane powyżej. Nasz system odpowie na pytanie, jaki plan produkcyjny powinien być zastosowany na najbliższy tydzień, miesiąc itd.

W jaki sposób szybko i precyzyjnie realizować operacje na hali produkcyjnej?

Pomocne tutaj będą panele meldunkowe, które mogą być zlokalizowane w kilku miejscach na hali produkcyjnej. Technolog planista z poziomu modułu Zarządzanie Produkcją przypisuje operacje do wykonania danej osobie na hali produkcyjnej. Pracownik na panelu operacyjnym lub czytniku kodów kreskowych wybiera operację do wykonania, a system udostępnia dokumentację wykonawczą i rejestruje postęp realizacji zadania. Praca z panelami daje możliwość przyjęcia na magazyn wyrobów gotowych i przygotowania na nie etykiet, na opakowanie zbiorcze oraz na całą dostawę. Na etykietach mogą być drukowane kody kreskowe lub kody QR. Proces etykietowania jest wykonywany z poziomu operatora na hali produkcyjnej z wykorzystaniem paneli meldunkowych.

źródło: blog.symfonia.pl