fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Faktura VAT marża — co to jest i kiedy można ją wystawić?

Faktura VAT marża — co to jest i kiedy można ją wystawić?

Świadczysz usługi turystyczne, dokonujesz dostaw towarów używanych lub dostarczasz przedmioty kolekcjonerskie, antyki lub dzieła sztuki? Zastanawiasz się, jak w Twoim przypadku naliczany jest odpowiedni podatek? Sprawdź, czym jest faktura VAT marża i kiedy powinieneś ją wystawiać. 

 

Co to jest faktura VAT marża?

Faktura VAT marża to dokument, który umożliwia przeprowadzenie procedury naliczenia podatku. Z dokumentu tego zgodnie z prawem podatkowym mogą korzystać osoby, które zajmują się:

  • świadczeniem usługi turystyczne,
  • dokonywaniem dostaw towarów używanych,
  • dokonywaniem dostaw przedmiotów kolekcjonerskich i antyków,
  • dokonywaniem dostaw dzieł sztuki.

W przypadku faktury VAT marża opodatkowaniu podlegają tylko kwoty prowizji, pobierane przez sprzedawców. W innych sytuacjach, sprzedawcy mają obowiązek odprowadzić podatek VAT od pełnej wartości sprzedanych towarów lub usług. Właściciele firm korzystający z faktury VAT marża mają więc możliwość odprowadzania do urzędu skarbowego znacznie niższej kwoty podatku.

Marża, która występuje w nazwie tego specyficznego dokumentu, oznacza nic innego jak różnicę pomiędzy kwotą należności a ceną nabycia (pomniejszoną o kwotę podatku). 

Faktura VAT marża — jak ją wystawić?

Jeśli przedsiębiorca decyduje się na jedną z czynności opisanych w prawie podatkowym jako te, które umożliwiają korzystanie z faktury VAT marża, to zdecydowanie warto się na to zdecydować. Aby przygotować taki dokument, konieczne jest jednak zapoznanie się z prawidłowym jego wypełnianiem. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj usług świadczy się w danym przedsiębiorstwie. Na każdy z przypadków wcześniej wymienionych stworzona jest bowiem oddzielna procedura. Dobrze jest zapoznać się nie tylko z nią, ale również z innymi dodatkowymi wymaganiami dla zainteresowanych podatników. Proces może wydawać się na początku dość skomplikowany, jednak znajomość prawa może tylko i wyłącznie przyczynić się do jeszcze lepszego i bardziej rzetelnego wywiązywania się z obowiązków podatkowych. Jeśli na etapie zaznajamiania się z obowiązkami przedsiębiorców korzystających z faktura VAT marża pojawią się jakiekolwiek trudności, to warto zwrócić się o pomoc do doradcy biznesowego. W biurach rachunkowych doświadczeni księgowi świadczą pomoc z zakresu specjalistycznej wiedzy oraz praktycznego przygotowywania i wypełniania wszelkiej niezbędnej dokumentacji. 

Priorytetem podczas wystawiania faktury VAT marża jest zapoznanie się z odpowiednim dopiskiem na dokumencie. Przy polu, które obowiązuje danego przedsiębiorcę, konieczne jest jego zaznaczenie. Wśród możliwych opcji znajdują się:

  • procedura marży – usługi turystyczne / procedura marży dla biur podróży,
  • procedura marży – towary używane,
  • procedura marży – antyki,
  • procedura marży – przedmioty kolekcjonerskie oraz dzieła sztuki.

Następnym krokiem jest uzupełnienie formularza prawidłowymi danymi, a więc konieczne jest podanie:

  • daty wystawienia faktury,
  • datę sprzedaży,
  • numer faktury,
  • nazwy / imiona i nazwiska stron transakcji,
  • adresy i numery NIP stron transakcji,
  • nazwę towaru lub usługi,
  • kwotę należności.

Na fakturze VAT marża nie trzeba podawać stawek podatku, cen jednostkowych czy wartości sprzedaży netto, jak to zazwyczaj dzieje się w przypadku faktur ogólnych. Należy jednak prawidłowo obliczyć podatek należny — w tym również niezwykle pomocna okazuje się pomoc ze strony księgowych.

Księgowanie faktury VAT marża — jak to zrobić?

Każdy przedsiębiorca wie, jak ważne jest odpowiednie zaksięgowanie wszystkich dokumentów, które znajdują się w jego firmie. Zebranie i zewidencjonowanie dokumentacji jest nie tylko czynnością uwarunkowaną prawnie, ale pozwala także na zachowanie prawidłowego obiegu księgowego całej firmy. 

Aby zaksięgować fakturę VAT marża, należy postępować dokładnie tak samo jak w przypadku każdej innej faktury. Obowiązują więc reguły ogólne, przy czym niezwykle ważne jest:

  • zaksięgowanie sprzedaży, uwzględniając przy tym marżę,
  • niemożność odliczenia VAT (jednak możliwe jest wliczenie jej w koszty).

Jak wspomniano wcześniej, faktura VAT marża to specjalny dokument, którym mogą posługiwać się określone w ustawie osoby. Jest to jednak niezwykle korzystne rozwiązanie, na które większość z tych przedsiębiorców się decyduje.

źródło: mb-ksiegowa.pl