fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Elastyczny model pracy, czyli w jakim kierunku podążą firmy

Elastyczny model pracy, czyli w jakim kierunku podążą firmy

Dawniej pracowaliśmy w ten sposób tylko od święta, dziś jest to codzienność. Praca zdalna, bo o niej mowa, sprawdziła się w okresie pandemii, jednak to dopiero początek zmian. Obecnie przedsiębiorstwa – pamiętając i wciąż kierując się doświadczeniami minionego roku – szukają sposobów na możliwie elastyczny i efektywny model działania, który pozostanie z nami na dłużej. Jakie zasady warto zastosować w firmie?

 

Wraz z przejściem przedsiębiorstwa na system home office pojawiło się wiele pytań. W jaki sposób zorganizować działania zespołu oraz jakich użyć do tego rozwiązań? I – przede wszystkim – czy w takich warunkach można integrować pracowników i budować relacje? Elastyczny, a jednocześnie efektywny model pracy to wyzwanie dla wielu przedsiębiorców.

Organizacja pracy

Według danych zawartych w raporcie „Prognozy przyszłości. Know How 2021” OLX Praca[i], sama zmiana sposobu funkcjonowania przedsiębiorstw nie naruszyła ich procesów. Prawie połowa respondentów jest zdania, że większość najważniejszych działań przebiega poprawnie.

Mimo to pojawiały się pewne przeszkody – co piąta firma zadeklarowała problemy w związku z wdrożeniem home office. Wymieniały one trudności związane z brakiem odpowiedniego sprzętu, dostępem do internetu bądź problemami technicznymi. Równie istotny był brak dostępu pracowników do wszystkich zasobów organizacji.

Co ciekawe, badane firmy deklarowały niewielki poziom obaw o niższy poziom samodyscypliny, motywacji bądź efektywności. Model home office może być zatem efektywnym i przyszłościowym rozwiązaniem.

Dlaczego? Ponieważ stawia na samodzielność pracownika, pozwala zredukować przestrzenie biurowe, zmniejszając tym samym koszty, oraz – co istotne – umożliwia znalezienie kadry nie tylko w Polsce, ale i na świecie.

Co zmieni się w przyszłości?

  • Nowe przepisy

Eksperci zwracają uwagę na potrzebę regulacji takich obszarów jak bezpieczeństwo i kontrola czasu pracy, obieg dokumentów oraz ochrona danych.

  • Kompetencje

Umiejętność współpracy, zarządzania czasem, odporność na stres i chęć ciągłego rozwoju – to najczęściej wymieniane kompetencje, które będą potrzebne pracownikom w postpandemicznym świecie.

Wzrośnie też znaczenie tzw. kompetencji miękkich, czyli empatii i budowania relacji.

  • Ciągłe nowości

Pojawiające się rozwiązania oraz narzędzia będą krótkoterminowe, dlatego organizacje będą stale się uczyć i elastycznie przystosowywać do zmian.

  • Relacja pracownik – pracodawca

 Już w ostatnim roku zwiększyła się rola odpowiedzialności pracodawcy za zdrowie i bezpieczeństwo zespołu, wiele jednak wskazuje na to, że w najbliższym czasie nic się w tym zakresie nie zmieni.

Przedsiębiorcy bardziej ufają też zatrudnionym, a co za tym idzie – praca staje się bardziej zadaniowa niż do tej pory.

Co znajdzie się w elastycznym modelu?

Jak wskazują badania Microsoftu „Work Trend Index”, to właśnie elastyczny, hybrydowy model będzie miał wpływ na pozyskiwanie i współpracę z utalentowanymi pracownikami. Doceniają go też zatrudnieni – aż 73% badanych chciałoby nadal wykonywać swoje obowiązki w ten sposób.

Trend jest widoczny także wśród ogłoszeń na portalu LinkedIn, na którym pojawiało się pięciokrotnie więcej ofert zatrudnienia w trybie pracy zdalnej. Tego, jak ważna może okazać się taka opcja, dowodzą dane – nawet 46% pracowników planuje zmienić miejsce zamieszkania, korzystając z możliwości home office. Pracodawcy, którzy dostrzegą tę tendencję i uwzględnią ją w swojej strategii firmy, znajdą się na wygranej pozycji.

Eksperci podpowiadają również trendy pracy hybrydowej, o których powinni pamiętać w przyszłości liderzy w firmach:

  1. Elastyczna praca pozostanie z nami na dłużej, dlatego warto mieć ją na uwadze w dłuższej perspektywie.
  2. Liderzy biznesowi często nie mają kontaktu z pracownikami, powinni zatem zmienić tę sytuację.
  3. Zmniejszające się sieci kontaktów mogą być zagrożeniem dla innowacyjności.Co dokładnie kryje się za tym stwierdzeniem? W okresie pandemii trzymamy się głównie naszych zespołów, zaniedbując relacje z szerszą grupą. Dziś zaczyna się to już zmieniać, jednak warto trzymać rękę na pulsie. Bez sieci kontaktów jest zdecydowanie trudniej o wymianę myśli oraz nowe pomysły. Według analizy Microsoftu praca hybrydowa może rzeczywiście ożywić nasze sieci kontaktów, dlatego opłaca się działać w tym kierunku.
  4. Autentyczność podczas interakcji zespołu pozwala zwiększyć produktywność oraz wpływa na lepsze samopoczucie.
  5. Hybrydowy model daje więcej możliwości – do zespołu można zaprosić utalentowane osoby z całego świata.

Czy można zatem wyznaczyć konkretne scenariusze, które w przyszłości będą realizować firmy? Z całą pewnością będą to bardziej elastyczne formy pracy, a także stawianie na rozwój, zarówno przedsiębiorstwa, jak i zespołu. Pracodawcy będą inwestować w ludzi, oferując im między innymi podnoszące efektywność szkolenia. W przypadku funkcjonowania firm ważna staje się cyfryzacja, która znacząco przyspiesza wraz z postępem technologicznym. Jedno pozostaje jednak niezmienne – przedsiębiorstwa starają się realizować nie tylko nowe, dostosowane do warunków strategie, ale także dbać o potrzeby pracowników.

źródło: blog.saldeosmart.pl