fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

Biała lista podatników VAT – wszystko, co musisz wiedzieć

Biała lista podatników VAT – wszystko, co musisz wiedzieć

Przedsiębiorcy mają dostęp do tzw. białej listy podatników VAT, umożliwiającej sprawdzenie, czy kontrahent należy do czynnych podatników – i nie tylko. Czym jest biała lista, jakie znajdują się w niej dane i w jakim celu właściwie ją stworzono?

 

Biała lista podatników VAT – co to takiego?

Biała lista podatników VAT to ogólnodostępny, bezpłatny spis osób, które są zarejestrowane lub niezarejestrowane jako podatnicy, a także tych, które zostały wykreślone i przywrócone do rejestru. Prowadzi ją Szef Krajowej Administracji Skarbowej, a dla przedsiębiorców jest ona dostępna w postaci elektronicznej na stronie www Ministerstwa Finansów oraz na stronie CEIDG. Dane na białej liście są aktualizowane każdego dnia, a ministerstwo zaleca sprawdzanie numeru rachunku bankowego dostawcy usługi lub towaru w tym samym dniu, w którym planowane jest zlecenie przelewu.

Cel funkcjonowania białej listy

Jednym z kluczowych celów, dla których stworzono białą listę, było zminimalizowanie nieuczciwych praktyk podatników VAT. Umożliwia ona bowiem wygodne sprawdzanie wiarygodności kontrahentów – włącznie z numerami ich kont bankowych. Jej zadaniem jest także ułatwienie dokonywania płatności za zakupione usługi lub towary. W przypadku kwoty na fakturze wyższej niż 15 tysięcy złotych od 01.01.2020 podatnik ma obowiązek porównywania zgodności numeru rachunku, który podał kontrahent, z numerem widniejącym na białej liście podatników. Sprawdzanie firm, z którymi nawiązano współpracę, jest nie tylko szybkie, ale i wyjątkowo łatwe. Dzięki białej liście możliwe jest skontrolowanie kontrahentów nawet do 5 lat wstecz.

Biała lista a dane podatników

Na białej liście widnieje kilka podstawowych informacji na temat danego podatnika, udostępnianych na bieżąco według stanu na konkretny dzień. Mowa m.in. o imieniu i nazwisku lub nazwie firmy, numerach NIP, REGON oraz KRUS, firmowym adresie czy statusie podatnika. Nie powinno zabraknąć na niej również nazwisk, imion oraz numerów NIP wspólników, prokurentów i wszelkich osób, z których składa się organ uprawniony do reprezentowania danego podmiotu. Biała lista obejmuje ponadto numery rachunków bankowych, a także daty rejestracji jako podatnik VAT, jej odmowy lub wykreślenia
i przywrócenia do rejestru.

Rachunki bankowe na białej liście podatników VAT

Na białej liście numer rachunku bankowego jest widoczny obok wszystkich podatników VAT oraz tych, których przywrócono do wykazu. Jeżeli przedsiębiorca nie należy do czynnych podatników VAT, numeru konta nie widać na stronie. Na białej liście nie da się również odnaleźć numerów kont prywatnych. Lista obejmuje wszystkie rachunki bankowe, jakie zostały założone przez podatnika w banku bądź SKOK w związku z prowadzoną działalnością. Po potwierdzeniu STIR są one pobierane z Krajowej Administracji Skarbowej w sposób automatyczny. W przypadku zmiany numeru rachunku używanego na potrzeby firmy przedsiębiorca powinien zaktualizować je w US. Aktualizacja jest możliwa m.in. poprzez zmianę wpisu w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej – zarówno osobiście w urzędzie, jak i za pośrednictwem portalu online. Zasada ta dotyczy właścicieli jednoosobowych działalności gospodarczych – w pozostałych przypadkach niezbędne jest wypełnienie formularza NIP-2 bądź NIP-8.

Biała lista podatników VAT – sankcje podatkowe

W przypadku dokonania płatności na inny rachunek bankowy niż widnieje na białej liście przedsiębiorca musi liczyć się z pewnymi konsekwencjami podatkowymi. Jeśli kwota przelewu przekracza 15 tysięcy złotych, kupujący nie może uznać tego wydatku jako koszt uzyskania przychodu. Co więcej, jest on zobowiązany także do poniesienia solidarnej odpowiedzialności w ramach podatku wraz z osobą sprzedającą towar lub usługę – jeżeli nie zapłaci ona podatku VAT od transakcji. W razie ewentualnej pomyłki podatnik może jednak zgłosić ten fakt do urzędu skarbowego – wówczas sankcje zostaną zdjęte z jego przedsiębiorstwa.

źródło: blog.symfonia.pl