fbpx

Blog firmowy - wiadomości i porady

9 wskazówek jak promować firmę w social mediach

9 wskazówek jak promować firmę w social mediach

Na co zwracać uwagę w procesie tworzenia i publikowania treści, tak aby uzyskiwać największą wartość ze swoich działań w social mediach?

 

Na co zwracać uwagę w procesie tworzenia i publikowania treści, tak aby uzyskiwać największą wartość ze swoich działań w social mediach? Oto dziewięć kluczowych zasad, które mogą pomóc w utrzymaniu atrakcyjnego i lubianego profilu.

  1. Bądź autentyczny w tym co publikujesz. Autentyczność jest tym, co przyciąga ludzi do treści, co ludzie doceniają i wokół czego budują zaufanie – nawet jeśli nie zawsze jest ona najpiękniejsza i nie ocieka samymi ideałami.
  2. Publikuj treści, które są przydatne, interesujące i ważne dla Twoich fanów – nie dla Ciebie. To trudne, ale w komunikacji należy oderwać się od myślenia wyłącznie o tym, co jest najważniejsze dla Ciebie jako właściciela firmy. Użytkownicy poszukują informacji ważnych, praktycznych i ciekawych z ich perspektywy. Zarządzanie treściami w profilu wymaga wysiłku polegającego na połączeniu myślenia, jakim kierują się użytkownicy mediów społecznościowych z Twoimi celami strategicznymi.
  3. Staraj się angażować swoich fanów (zadawaj pytania, prowadź quizy, proś o opinie, wskazówki, rady). Nie możesz tylko mówić i „nadawać”. Social media to nie telewizja, gdzie nadaje tylko jedna strona – to przestrzeń, w której ma dochodzić do interakcji, wymiany opinii, przekazywania informacji.
  4. Doceniaj uwagę i zaangażowanie swoich fanów – bez nich Twój profil nie ma większej wartości.
  5. Staraj się publikować to, co lubią Twoi fani – celuj w ich gusty i emocje – emocje w interakcjach są kluczowe. Jeśli zależy Tobie, by użytkownicy mieli w kontakcie z Tobą i Twoją firmą pozytywne doświadczenia, odwołuj się do wartości, gustów i emocji, które są im bliskie.
  6. Nigdy nie kłam i nie zmyślaj – pomijając względy etyczne, naginanie rzeczywistości czy fałsz będą szybko zdemaskowane, a to nigdy nie wychodzi na dobre ani dla wizerunku ani dla biznesu.
  7. Bądź multimedialny – nie poprzestawaj na słowie pisanym. Sięgaj jak najczęściej po obrazy, filmy, animacje lub infografiki – specyfika mediów społecznościowych powoduje, że użytkownicy chętniej przeglądają i wykorzystują materiały multimedialne. Eksperymentuj z formami i śledź statystyki, by dowiedzieć się jakie multimedia wywołują najwięcej reakcji i polubień.
  8. Pomyśl, czy w popularyzacji profilu i Twojej marki nie pomoże komentowanie bieżących wydarzeń.  Real Time Marketing (RTM) to jedna ze strategii angażowania użytkowników poprzez odwoływanie się do wydarzeń wziętych z życia. Skoro wydarzenia te są omawiane i komentowane przez najważniejsze media, możesz także i Ty zabierać przy ich okazji głos. RTM wymaga uważności i refleksu, ale przede wszystkim zręczności i finezji w posługiwaniu się argumentacją. Poza tym nie zawsze jest to strategia bezpieczna, niesie bowiem z sobą ryzyko. Pamiętaj, że ludzie różnie interpretują wydarzenia, niekiedy polaryzując się wokół nich (np. wokół wydarzeń politycznych). Jeśli więc Twoja komunikacja będzie polegać na zajmowaniu stanowiska którejkolwiek strony, narazisz się na ryzyko ataku czy złośliwych komentarzy przedstawicieli drugiej strony.
  9. Analizuj statystyki z aktywności i oglądalności Twoich wpisów, wyciągaj na tej podstawie wnioski, aby doskonalić komunikację. Nie zarządzaj profilem w oparciu o intuicję lecz o twarde dane. Serwisy społecznościowe udostępniają szereg narzędzi pozwalających śledzić statystki i reakcje po opublikowaniu wpisów. Sięgaj do tych danych jak najczęściej i myśl o doskonaleniu swoich działań.

Źródło: sage.com